"Vlast pokušava da postane vrhovni tumač srpske istorije" 1Foto: BETAPHOTO/ BRANISLAV BOZIC

„Tragično i opasno je da vlast pokušava da postane i vrhovni tumač srpske istorije, pa umesto da razmisli o pitanjima i stavovima univerzitetskih profesora, poput Dubravke Stojanović, iznosi besmislice o nekakvoj nepatriotskoj lažnoj eliti. Možda zato i ne čudi što spomenik Stefanu Nemanji nema uporište u istoriji i standardizovanoj ikonografiji osnivača dinastije Nemanjića, već je izgleda idejno utemeljen u paraistorijskoj literaturi poput knjige Nemanjino zaveštanje.“

Ovako Nenad Makuljević, profesor Filozofskog fakulteta, odgovara na uvrede koje je izneo Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda, povodom zahteva da gradska uprava dostavi građanima podatke o trošku postavljanja spomenika na Savskom trgu.

Vesić se naime, prošle sedmice, upustio u vređanje istoričarke Dubravke Stojanović, nazivajući nju i deo profesora Filozofskog fakulteta „lažnom elitom“ umesto da javnosti pruži informacije o tome koliko je građane Beograda koštala izrada i postavljanje spomenika Stefanu Nemanji.

Stojanović je pre toga za list Danas obrazložila zašto je deo profesora uputio Sekretarijatu za kulturu grada Beograda zahtev za informacijama od javnog značaja tražeći podatke o ceni spomenika.

Profesor istorije umetnosti Nenad Makuljević, kao jedan od inicijatora podnošenja ovog zahteva, obrazlaže za Danas da izgradnja spomenika Stefanu Nemanji predstavlja deo radikalne transformacije Beograda, u kome je „poslednji i simbolički čin prodaja Beograđanke“. On je naglasio da svemu što se dešava u prestonici Srbije javnost nije potpuno informisana.

– Beograd na vodi, fontana na Slaviji, popločavanje Trga republike, gondola na Kalemegdanu i konačno spomenik Stefanu Nemanji deo su istog procesa koji karakteriše isključivanje javnosti i očigledno prikrivanje relevantnih podataka. Iako je spomenik Nemanji izazvao brojne reakcije, gradska vlast ćuti o procesu koji je doveo do izbora ruskog skulptora i megalomanskog rešenja. U želji da javnost dobije sve relevantne informacije o spomeniku nužno je da se znaju troškovi i finansijeri njegove izrade, transporta i postavljanja, naveo je Makuljević.

On kaže da se zato deo profesora odlučio da zvanično uputi pitanje koje zanima sve građane.

– U demokratskim društvima vlast je dužna da sa ovim informacijama upozna građane. Samo se u totalitarnim društvima i pod okupacionim režimima uklanjaju stari i postavljaju novi javni spomenici bez komunikacije sa građanima i pravdanja potrošenih budžetskih sredstava. Nažalost svedoci smo da na brojna pitanja umesto odgovora stižu uvrede, zaključio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari