Gotovo svi državni fakultet iz četiri univerzitetska centra – Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca trenutno su u blokadi, koju zvanični studentski predstavnici od starta ne podržavaju.
Iako ih akademci koji protestuju zbog stradanja 15 osoba na železničkoj stanici u Novom Sadu, ne priznaju za svoje zastupnike, rukovodstva Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) i većine studentskih parlamenata za vlast su jedini poželjni sagovornici.
Nakon što je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović nedavno poručila studentskim parlamentima fakulteta da je „slobodno pozovu na razgovor“, premijer Miloš Vučević se sastao sa delegacijom krovnog studentskog predstavničkog tela – SKONUS-om, čije rukovodioce „bije“ glas da su u bliskim odnosima sa vlašću.
Već na samom početku blokade nekih beogradskih fakulteta saopštenjem se oglasio Studentski parlament Univerziteta u Beogradu izražavajući „zabrinutost zbog zloupotrebe visokoškolskih institucija“, uz ocenu da „zahtevi koji su plasirani u medijima nisu inicijativa svih studenata Univerziteta, već manje grupe koja, pozivajući se na borbu za interese studenata, zapravo sprovodi političko delovanje uzurpirajući Univerzitet, visokoškolske ustanove i nastavni proces“.
Znači li to da sve navedeno sprovodi masa akademaca sa svih fakulteta Beogradskog univerziteta, uprava UB koja je nedvosmisleno podržala studentske zahteve i sva nastavno-naučnih veća fakulteta u sastavu Univerziteta, retoričko je pitanje.
Čije interese zastupaju legitimni i legalni studentski predstavnici, kako stalno ističu, ako je gro studenata na istoj strani sa svojim profesorima i dekanima?
I gde su u svemu tome studentski parlamenti, ako se zna da na značajnom broju fakulteta u njihovom izboru i radu većina studenata ne učestvuje?
Koliko studentskih parlamenata podržava blokade na beogradskim fakultetima nismo dobili odgovor od studenata koji protestuju tražeći odgovornost za nesreću na novosadskoj železničkoj stanici, a prema nezvaničnim saznanjima Danasa, takvi fakulteti su u manjini. Među njima je, na primer, Hemijski fakultet, na kome je odluka o blokadi doneta u saglasju sa Studentskim parlamentom.
O sprezi zvaničnih predstavnika studenata sa vlašću naširoko se pisalo kada je otkrivena njihova veza sa organizacijom CEROB, u čijim prostorijama su isplaćivane dnevnice za rad u kol centru SNS, uoči decembarskih izbora.
Ispostavilo se da je veliki broj članova studentskih parlamenata imao funkcije u CEROB-u, sa kojim su blisko sarađivali na brojnim projektima, finansiranim od strane države.
Pitanje koga predstavljaju studenti u parlamentima pokrenuto je pre više od godinu dana i na Univerzitetu u Beogradu u svetlu tada predstojećih izbora za dekane, jer su mnogi članovi akademske zajednice tek tada postali svesni problematičnih odredbi Zakona o studentskom organizovanju, koje omogućuju da u radu fakultetskih i univerzitetskih organa učestvuju studenti koji nemaju većinsku podršku svojih kolega.
– Došli smo u poziciju da razne interesne grupe formiraju parlamente koji ne predstavljaju studente, već te interesne grupe – izjavio je ranije Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, inače jedan od inicijatora predloga za izmenu Zakona o studentskom organizovanju.
Istaknuta je sumnja u objektivnost studentskih parlamenata jer u Zakonu nije regulisano koliko studenata treba da glasa na izborima da bi parlament bio legitiman.
Takođe je rečeno da u nastavno-naučnim većima neretko sede akademci koji studiraju jako dugo, pa i tu postoji dilema koga oni predstavljaju i za šta se bore.
Upravo ovo pitanje postavljaju učesnici aktuelnih blokada predsednici SKONUS-a Margareti Smiljanić, koja ima 28 godina i dalje nije završila studije.
SKONUS se, podsetimo, nedavno oglasio o blokadama, tvrdeći da su učesnici plenuma počeli da ističu političke ciljeve što, kako kažu, predstavlja odvajanje od prvobitnog cilja studenata, a to je empatija prema žrtvama i rasvetljavanje slučaja pada nadstrešnice.
“Na ovaj način direktno se koriste i obmanjuju studenti, a sve to radi ostvarivanja ličnih ciljeva pojedinaca koji se odnose na nelegalno zauzimanje studentskih predstavničkih funkcija”, saopštio je SKONUS.
Koji su to politički ciljevi za koje se zalažu učesnici blokada fakulteta, na osnovu čega se iznosi tvrdnja da oni obmanjuju i koriste studente, te koga konkretno vide kao pretnju za oduzimanje funkcija zvaničnim studentskim predstavnicima, pitanja su na koja nam predsednica SKONUS-a Margareta Smiljanić nije odgovorila.
Studenti koji protestuju su osudili pokušaj delegitimizacije studentskih blokada kroz optužbe o „zloupotrebi visokoškolskih ustanova”.
Naveli su da je odgovornost studentskih predstavnika da zagovaraju interese studenata.
„Predstavnici SKONUS-a se nisu oglašavali povodom napada na studente, ali su zato pozvali na obustavu blokada, uprkos inicijativi i zahtevima studenata. Interesi studenata koji učestvuju u blokadama nisu predstavljeni od strane članova ovog tela, te zbog toga SKONUS ne zastupa većinski stav studenata na legitiman način”, poručili su akademci koji učestvuju u blokadama.
SKONUS je sada u saglasju s premijerom postavio upravama fakulteta niz pitanja o nastavku akademske godine, a, kako prenose mediji, Smiljanić je kazala da se „najavljuje da nastava neće biti uopšte realizovana do kraja ove školske godine“, što za sada niko nije pomenuo.
Navela je da ispitni rokovi počinju od 10. januara, a da nijedna visokoškolska ustanova nije objavila kako će uopšte odvijati i zapitala da li će ispitnog roka uopšte biti.
„To su sve problemi koji muče studente, verujem i roditelje, iz razloga što ukoliko studentima ne bude omogućeno da polažu ispite u redovnim rokovima. Smatramo da je od ključnog interesa da dekani i rektori, ali i cela akademska javnost donese odluku, ali i odgovori na sva pitanja koja svih 230.000 akademaca muče.”
Vučević je, nakon sastanka sa delegacijom SKONUS-a, naveo da je razgovarao sa legalnim i legitimnim predstavnicima Univerziteta u Beogradu, pri čemu je najavio da će do kraja nedelje razgovarati sa legitimnim predstavnicima drugih univerziteta u Srbiji.
„Obavestio sam ih da je Vlada ispunila sve zahteve koji su postavljeni od dela studenata koji vrše blokadu, da je za nas ta tema završena i da je sve dalje politizacija“, istakao je premijer.
Predsednik Vlade je ukazao na to da od rektora i dekana očekuje odgovore na pitanja kako će studenti koji žele da polažu ispite moći to da učine, šta će biti sa decembarskim ispitnim rokom i šta je sa školarinom koja je plaćena.
Vučević je rekao da očekuje da rektori objasne i da li će studentima koji sami plaćaju školarine biti vraćen deo sredstava jer nemaju nastavu, ali i da li će biti refundiran deo troškova studentskog doma ili iznajmljenog stana.
Inače, sastanak premijera i članova SKONUS-a nije bio najavljen za medije, saznali smo u Vladi Srbije, ali nismo dobili pojašnjenje koje redakcije su bile pozvane da zabeleže njihovo obraćanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.