Glasovima odbornika koalicione većine (SDP, SNS, DS, SPS, G 17 plus i SPO) u Skupštini opštine Prijepolje nekoliko dana pre novogodišnjeg slavlja usvojen je ovogodišnji opštinski budžet kojim je predviđeno da se u kasu lokalne administracije prikupi 598.530.000 dinara.

Ova, kao i usvojena Odluka o lokalnim komunalnim taksama rezultat su dosadašnjeg rada, 23. decembra započete višednevne, često prekidane i još nezavršene devete sednice SO, a koja bi trebalo da bude nastavljena 12. januara.

I ovom sednicom lokalni parlamentarci u Prijepolju potvrđuju, da od ponovljenih novembarskih izbora iz 2008. godine za novi odbornički saziv SO, vladajuća većina i opozicione stranke (DPS, SDA, SRS, LDP, DSS i NS) predstavljaju „ljute“ političke protivnike čije rivalstvo za posledicu, pored ostalog, ima i veoma slab skupštinski učinak s jedne i sve veći, s druge strane, izdatak poreskih obveznika za dnevnice 61 odbornika i plate osmorice čelnih funkcionera. Tako je bilo i sa budžetom za 2010. godinu za koji Dragoljub Zindović, predsednik opštine tvrdi da ima razvojnu, ali i socijalnu komponentu i da je akcenat u njegovom kreiranju stavljen na suzbijanje posledica recesije, razvoj privrednih kapaciteta i zaštitu najugroženijeg dela stanovništva.

Za razliku od optimističkih izjava opštinskih čelnika vlasti i odbornika koalicione većine koji od ovogodišnjeg budžeta, u čijim prihodima transferna sredstva iz republičkih izvora čine čak 75 odsto, očekuju i potporu razvojnim planovima u privredi, opozicija traži da se u Prijepolju radi, a ne čeka milostinja. „Kakva je to razvojna komponenta budžeta“, pitao je predstavnike vlasti Halid Hadžijakupović (SDA) „ako je plan nabavka kontejnera, kompjutera, popravka ulica, održavanje spomenika i grobalja?“. On je rekao da se vizija razvoja opštine mora okrenuti u drugom pravcu, a ne samo u ispravljanju prethodnih grešaka. Milan Gačević, odbornik opozicione NS primetio je da će iz budžeta više novca biti usmereno za plate funkcionera opštine nego za sve mesne zajednice zajedno, a Zulkefil Sadović (DPS) da je očigledno da će od koncipiranih opštinskih prihoda najveću materijalnu korist „izvući“ članovi Opštinskog veća sa stalnim radnim angažovanjem, predsednik i zamenik predsednika opštine i čelnik skupštine, koji je, takođe, na platnom spisku zaposlenih u lokalnoj administraciji. U sličnom tonu o ovogodišnjem budžetu prijepoljske opštine govorio je i Zoran Despotović (SRS) kroz pitanje i dilemu o njegovoj „razvojnoj ili razdornoj“ karakteristici i konstataciju da će za plate osam funkcionera morati da se obezbedi 45 miliona dinara.

 

„Nestao“ Dan opštine

Prijepolje je do prošle godine imalo svoj praznik – Dan opštine. Ranije je to bio 25. septembar, a kasnije 9. januar, kao sećanje na dan kada su 1945. godine Prijepolje i ovaj kraj konačno oslobođeni od fašističkog okupatora. Donošenjem novog opštinskog Statuta polovinom aprila prošle godine odbornici lokalnog parlamenta su odlučili da iz ovog pravnog akta „izbace“ bilo kakav konkretan datum svog praznika, već da dan opštine „utvrde“ posebnom odlukom. Ta odluka još nije doneta, parlamentarna rasprava o prazniku nije ni počela tako da sutra, nakon dugo godina, neće biti ni svečane sednice SO ni drugih pratećih programa koji su do prošlogodišnjeg 9.januara predstavljali sastavni deo obeležavanja dana opštine.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari