Vlast u Nišu ne želi dijalog 1

Otkazivanje prostora u New sity hotelu za debatu „Sloboda izražavanja na tragu evropskih vrednosti“, kojom je trebalo da moderira novinarka Olja Bećković, a na kojoj je o slobodi medija trebalo da govore profesor Čedomir Čupić, Milojko Pantić, Vesna Mališić i Ivan Ivanović, još jednom je pokazalo da oni koji misle drugačije od vlasti sve teže mogu da iznajme javni prostor u Nišu.

Do sada se dešavalo da zbog cenzure vlast ne dozvoljava korišćenje gradskih sala, ali sada je i vlasnik privatnog hotela Novica Tončev, inače funkcioner Socijalističke partije Srbije, odlučio da otkaže održavanje ove debate pravdajući se da se „dogodila havarija i da je sala potopljena“.

Urednik portala Južne vesti, Aleksandar Stankov kaže da za „Nišlije nije novina da je sloboda govora u ovom gradu, nažalost, samo floskula vladajuće većine kojom se fingira demokratsko društvo“.

– Već su u poslednji čas bez svojih termina u javnim prostorijama ostajali predstavnici Udruženja pokreta slobodnih stanara (UPSS). Razlozi su takođe bili krajnje zanimljivi, kao i ova cev koja je pukla pred samu tribinu, a koju niko od organizatora nije smeo da vidi. Sve to pokazuje iskrenost u nameri vlasti da se u ovom, sada već duboko podeljenom društvu, uspostave debata i dijalog, kaže Stankov za Danas.

On ocenjuje da vlast ne želi da se u Nišu čuje drugačije mišljenje.

– Ne žele da se suoče sa drugačijim stavovima, a očigledno ne žele ni da takve stavove drugi ljudi čuju. Zato je sloboda govora glavna tema na njihovim mitinzima, ali suštinski poslednja rupa na svirali. Zapravo je to jedna lepo upakovana propaganda – smatra Stankov.

UPSS-u u Nišu je uskraćeno nekoliko gradskih prostora za održavanje tribina. Posle otkazivanja korišćenja velike sale Skupštine grada, a od maja prošle godine i sale mesne kancelarije „Božidar Adžija“, krajem februara gostoprimstvo im je otkazao i Regionalni centar za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Nišu, navodeći kao razlog okolnosti izazvane epidemijom gripa.

– Ovakvim nezakonitim i antidemokratskim postupcima nadležnih koji odlučuju o korišćenju gradskih prostora onemogućeno je javno delovanje UPSS-a, čime je između ostalog prekršena i Ustavom garantovana sloboda okupljanja građana i suspendovan javni interes. Pretpostavljam da je lokalna vlast htela da izbegne saopštavanje verodostojnih argumenta o tome kako i šta građanima rade preduzeća čiji je osnivač, što bi dodatno „uznemirilo“ već „uznemirenu“ javnost, kaže predsednik UPSS-a Đokica Jovanović.

Naš list je pokušao da od Marine Kostić, pomoćnice gradonačelnika Niša za odnose sa javnošću i medije, dobije komentar o razlozima zašto Niš ne dozvoljava korišćenje gradskih prostora za one koji misle drugačije od vlasti. Ona nam je prvo obećala da će nam poslati pisani odgovor, ali je onda otkazala, rekavši da će to učiniti sutra. Ni gradska većnica Jelena Mitrovski nije bila dostupna za komentar.

Nema mesta za promociju knjige „Vučić i cenzura“

I u Narodnoj biblioteci “ Stevan Sremac“ u Nišu krajem 2015. godine direktorka nije dozvolila promociju knjige “ Vučić i cenzura“ novinara Srđana Škora. Direktorka ove ustanove Sonja Šuković svoju odluku je obrazložila „da biblioteka ne promoviše političke sadržaje i da mora da misli i o zaposlenima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari