Zgrada u Vidovdanskoj ulici na Vračaru, prema javno objavljenim podacima, urušila se zbog toga što je privatni investitor kopao temeljnu jamu isuviše duboko, propustivši da adekvatno obezbedi objekte u okruženju. I dok tužilaštvo utvrđuje krivičnu odgovornost zbog izazivanja opšte opasnosti i činjenice da su stanari zgrade ostali bez domova sagovornici Danasa ističu da je problem znatno dublji.
Urušavanje zgrade, navode arhitekte sa kojima smo razgovarali, direktna je posledica činjenice da je profit postao jedini motivator u urbanističkom razvoju grada, a da su nadležne institucije isuviše liberalne prilikom kontrole radova.
– Danas u Beogradu, ukoliko imate para, možete da gradite gde hoćete, šta hoćete i kako hoćete, kaže za Danas arhitekta Miroslav Simeunović.
Prema njegovim rečima, primarna odgovornost za urušavanje zgrade na Vračaru leži na investitoru koji prilikom kopanja temeljne jame nije obezbedio objekte u neposrednom okruženju. Takođe, kako dodaje, odgovornost leži i na građevinskoj inspekciji koja je morala da osigura da se objekti grade u skladu sa propisima.
– Urbanistički plan je bačen u vodu. Za velike građevinske radove se donose leks specijalisi, izdaju se dozvole za svakakve projekte. Pritom, investitor u najvećem broju slučajeva nastoji da izvuče najveći profit od gradnje, pa uvek gleda da „ukrade“ neki sprat. Ako je dobio dozvolu za četiri, on gradi pet spratova, koristeći svaki kvadratni centimetar placa. A nadležni po pravilu ne reaguju na takve stvari. Ova nezgoda je direktna posledica takvog stanja, navodi Simeunović.
Prema njegovim rečima, posledice investitorskog urbanizma i odsustva regulacije već se osećaju u svim delovima Beograda. Posledice će, kako navodi, postajati sve gore.
– Beograd će postati mesto nemoguće za život. Samo projekat Beograd na vodi će dovesti do potpunog kolapsa saobraćaja. Ništa bolje neće biti ni sa infrastrukturom, zato što se novoizgrađeni objekti priključuju na staru infrastrukturu koja se ne širi, ističe Simeunović.
Bivši gradski arhitekta Đorđe Bobić naglašava da je na neobezbeđivanje temeljne jame morao da reaguje nadzorni organ, ukoliko je i bio angažovan.
– Investitor je po zakonu dužan da angažuje stručno lice koje će nadgledati radove i koje je u obavezi da se stara da se oni obavljaju po vrlo striktnim pravilima građevinske struke. On je morao, kada je video da se temelji kopaju bez prethodnog obezbeđenja objekta, da radove obustavi ili da obavesti građevinsku inspekciju, jer je na kraju krajeva on odgovoran za zakonitost radova, ističe Bobić.
On naglašava da odgovornost za urušavanje zgrade leži i na građevinskoj inspekciji, ukoliko se ispostavi da je tačna tvrdnja iz medija da je jedna od stanarki zgrade njih obavestila da pucaju zidovi u zgradi.
– To rušenje nije nastalo odjednom. Prema izjavama stanara koje su mogle da se pročitaju u medijima, njima su i pre incidenta pucali zidovi i otpadale pločice u kupatilu. Građevinska inspekcija ne obilazi gradilišta samoinicijativno, ali po pozivu, ukoliko ga je bilo, to mora da učini, ističe Bobić.
Ključan problem, navodi, leži u činjenici da nadležni organi isuviše često ležerno prelaze preko činjenice da investitor postupa mimo odobrenog projekta.
– Ta saradnja investitora i vlasti je najveći protivnik gradu Beogradu. Investitorski urbanizam nije po sebi problem. Gradu su, da bi se razvijao, neophodni privatni investitori. Međutim, nužno je da se kontroliše da se radovi vrše u skladu sa građevinskim pravilima i propisima, zaključuje Bobić.
Važna uloga tužilaštva
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu je u petak saopštilo da su građevinska inspekcija i policija izvršili uviđaj i da su saslušali odgovorna lica izvođača radova na gradilištu, kao i investitore objekta koja su fizička lica.
Navedeno je da iz do sada prikupljenih dokaza proizlazi osnovana sumnja da je izvršeno krivično teško delo protiv opšte bezbednosti. Bivši gradski arhitekta Đorđe Bobić napominje da je jako značajno da tužilaštvo utvrdi ko je odgovoran za rušenje zgrade.
„Aktivna uloga tužilaštva je veoma bitna jer je važno utvrditi ko nije poštovao zakon, a zakon je evidentno prekršen. Na taj način bi se poslala poruka svim investitorima da će, ukoliko prekrše zakon, biti sankcionisani“, navodi Bobić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.