Toplotni talas koji je zahvatio Indiju slabi, a meteorolozi najavljuju kišu u pojedinim područjima zemlje. Kako su zvaničnici ranije saopštili, u najgore pogođenim područjima – Telangani i Andra Pradešu – gde su temperature prelazile 45. podeok Celzijusove skale, od vrućine je umrlo gotovo 1.700 ljudi. Prema jučerašnjim prognozama i sudeći prema oblacima koji su se nadvili nad dve države, moguće je da će predmonsunske kiše doneti rashlađenje. Monsun bi trebalo da do kraja maja dođe do Kerale na jugu zemlje, a onda će zahvatiti celu zemlju.
Stotine smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotnim talasom u Indiji mogle su da spreče vlasti da su sledile primer grada Ahmedabada, koji je uveo mere kao što je hlađenje prostorija s ciljem da zaštiti građane od visokih temperatura, smatraju stručnjaci za klimatske promene. Budući da su velike vrućine sve češća pojava zbog klimatskih promena, stručnjaci smatraju da Indija treba da posmatra skok temperatura kao prirodnu katastrofu, kao što su poplave i zemljotresi, te da napravi strategiju za zaštitu ugroženog stanovništva. Pošto je toplotni talas zahvatio Ahmedabad od 5,5 miliona stanovnika u maju 2010, kada je umrlo više od 1.300 ljudi, lokalne vlasti su u okviru akcionog plana napravile mapu područja na kojoj su obeležene „visokorizične“ grupe stanovnika, uključujući predgrađa. Takođe je podizana svest stanovništva o opasnostima od visokih temperatura, a jedna od mera je i „hlađenje prostorija“, u hramovima, javnim zgradama i tržnim centrima.
U najgore pogođenoj državi Andra Pradešu, gde su temperature dostizale 47 stepeni Celzijusovih, od 18. maja je od vrućine umrlo više od 1.300 ljudi, saopštili su zvaničnici. Glavna meteorološka agencija je saopštila da toplotni talas jenjava i da su temperature pale u gotovo svim područjima. Temperature su pale u susednoj Telangani, gde je prema rečima zvaničnika najmanje 340 ljudi umrlo od vrućine. Komesar za upravljanje katastrofom u Telangani rekao je da je toplotni talas u toj državi prošao.
U međuvremenu, bolnice širom zemlje nastoje da zbrinu pacijente koji su se javili zbog zdravstvenih problema usled vrućine. „Radim ovde već sedam godina, ali ove godine je baš vrućina. Svakodnevno nam je pomoć tražilo više desetina pacijenata, koji su imali zdravstvenih problema zbog vrućine“, izjavio je lekar iz Instituta za medicinske nauke Radživ Gandi u Andri Pradešu.
I u Nju Delhiju, gde su temperature dostizale i 45,5 stepeni Celzijusovih, bolnice su poslednjih dana bile opterećene. „Bolnice su preplavljene žrtvama toplotnog udara. Pacijenti se žale na jaku glavobolju i vrtoglavicu. Takođe pokazuju simptome delirijuma“, rekao je Adžaj Lehi, predsednik Lekarskog udruženja Delhi. Prema izveštajima agencija, dugačkih redova je bilo i ispred Sveindijskog instituta za medicinske nauke, jedne od najvećih državnih bolnica u Nju Delhiju. „Prošle noći nije bilo struje gotovo pet sati. Možete da zamislite kroz šta smo prošli“, rekla je Sima Šarma, koja je dovela na pregled četvorogodišnjeg sina.
Iznenadni nalet
Centar za nauku i životnu sredinu, organizacija za istraživanje sa sedištem u Nju Delhiju, saopštila je da bi ogroman broj smrtnih slučajeva mogao da bude posledica iznenadnog naleta vrućina. „To bi mogla da bude posledica iznenadne promene temperature nakon kiša u februaru i martu, zbog kojih temperature nisu bile previše visoke“, rekla je Ardžuna Srinidhi, menadžerka programa organizacije za klimatske promene.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.