Voda je zajedničko dobro 1Foto: Freeimages/ Matthew Bowden

Otvaranje sektora voda ka tržištu i uvođenje tržišnih principa ugrožava njegov osnovni zadatak, da obezbedi dovoljne količine odgovarajućeg kvaliteta vode za snabdevanje stanovništva i ostalih korisnika, stav je grupe autora okupljenih oko Centra za politike emancipacije.

U istaživanju “Voda je zajedničko dobro” svoja saznanja autori – Tanja Vukša, Miloš Jadžić Bakovič i Andraš juhas, su predstavili zrenjaninskoj javnosti na skupu u organizaciji Zrenjaninskog socijalnog foruma.

-Samu vodu kao prirodno bogatstvo nije moguće privatizovati, ali omogućavanja koncesija dovoljan je uslov za komodifikaciju sektora voda. Taj process u Srbiji već ima svoje učinke, primer je Vlasinačka Rosa kojom sada upravlja najveći svetski eksploatator voda, kompanija Kola Kola. Još jedan primer logike tržišta je slučaj vode u Zrenjaninu, gde se krenulo sa izgradnjom postrojenja za vodu u privatnom vlasništvu, premda se problem ispravnosti vode ovde ne završava na izvorištu s obzirom na starost i neispravnost mreže – navodi filozof Andraš Juhas.

Država se sve više izmešta iz sektora voda, pravdajući to nemogućnošću da dalje ulaže, te da je privatni sektor efikasniji. Ipak, strana iskustva pokazuju da privatizacija vodovoda nije dala adekvatan odgovor za prirodno dobro kakva je voda.

-Pariz, Berlin i Sofija su samo neki od primera, istina u različitim kontekstima, privatizovanih vodovoda koji su eksploatisani, u koje nije nakon privatizacije ulagano, gde su radnici otpuštani a korisnici isključivani sa mreže zbog dugovanja. Na kraju su svi ovi vododvodi rekomunalizovani i ponovo su u javnom vlasništvu. Za Srbiju je najbolje da  ne dozvoli privatizaciju vodovoda, već da poradi na ivestiranju u vodnu infratsrukturu i podstakne  javno-javna partnerstva – smatra socolokškinja Tanja Vukša.

Tribinu u Zrenjaninu pratli su zaiteresovani građani, s obzirom da je zabrana vode iz gradskog vodovoda i dalje na snazi a novoizgrađeni pogon prečistača skoro godinu dana stoji i ne radi. Kako je navedeno u diskusiji, predstavnici više udruženja građana i političkih stranaka i dalje traže odgovore od gradske vlasti kada će prečišćena voda poteći slavinama zrenjaninaca.

Dostupna svima

-Potrebno je krenuti od zakonskog okvira i regulisati vodu kao javno dobro, resurs koji pripada svima i čija dostupnost mora biti bezuslovna bez obzira na imovinski status – upozorava sociolog Miloš Jadžić Bakovič.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari