Restrikcija vode za piće postala je stalna letnja pojava u Novom Pazaru. Desetak naselja u višim zonama po 12 sati je isključeno sa vodovodne mreže. Rešavanje problema vodosnabdevanja aktuelno je desetak godina, čak je i Vlada Luksemburga svojom pozamašnom donacijom pokušala da pomogne.

Restrikcija vode za piće postala je stalna letnja pojava u Novom Pazaru. Desetak naselja u višim zonama po 12 sati je isključeno sa vodovodne mreže. Rešavanje problema vodosnabdevanja aktuelno je desetak godina, čak je i Vlada Luksemburga svojom pozamašnom donacijom pokušala da pomogne. Situacija na terenu samo potvrđuje da se nije mnogo odmaklo. Pored problema „rešavanje ravnomerne raspodele vode za piće“, novopostavljeno rukovodstvo u Komunalnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija“ suočava se i sa velikim problemom dugovanja i potraživanja.
Kada je 11. jula došlo do promene rukovodstva ovo preduzeće je dugovalo 88 miliona dinara i od svojih korisnika potraživalo 212 miliona. Duguju pare izvođačima radova, dobavljačima, bankama i zaposlenima za plate. U dugu kratkoročni bankarski krediti učestvuju sa 38 miliona dinara i uzimani su da bi se izmirila druga dugovanja. Ovo preduzeće je jedino u kojem su se u prethodnom periodu zarade zaposlenima isplaćivale redovno i oni sada čekaju drugi deo za jun. U svim ostalim preduzećima i ustanovama plate kasne i po tri meseca.
Najveći dug za utrošenu vodu imaju domaćinstva – 84 miliona, privreda duguje 39 miliona, škole 2.100.000, vlasnici kanala za pranje automobila 835.000 i vlasnici kamenjara 790.000 dinara. Sudskim putem od neurednih platiša potražuje se još 11,9 miliona dinara. Novopazarska preduzeća u stečaju duguju 26,4 miliona. Na lestvici privrednih dužnika čelne pozicije zauzimaju fabrike tekstilnog kompleksa, Tekstilni kombinat „Raška“ duguje 35,1 milion, Savremena konfekcija „Raška“ – 5,5 i Fabrika trikotaže „Raška“ – 3,7 miliona dinara.
– Mi smo odmah po primopredaji dužnosti napravili presek stanja u preduzeću i odredili prioritete u našem radu. Prvi je da poboljšamo procenat naplate, koji sada iznosi 40 odsto. Drugi zadatak nam je saniranje vodovodne mreže i treći, evidentiranje i otklanjanje nelegalnih potrošača. Nelogično je da u ovolikom gradu imamo samo 16 hiljada evidentiranih priključaka – objašnjava Gradimir Nedeljković, v.d. direktora u Komunalnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija“
Krajem juna stari Upravni odbor je doneo odluku da cene vode poveća za 10 odsto. Po novom cenovniku domaćinstva plaćaju za kubik 18,5 dinara, škole i humanitarne organizacije 27,99, privreda 55,99 i vlasnici kanala za pranje automobila, kamenjara i klanica 79 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari