Vodeno klupko zrenjaninske muke 1Zrenjanin Foto: M. Pudar

Ni vanredno stanje, uverili su se Zrenjaninci u proteklih mesec i po dana, nije poremetilo nadrealnu situaciju sa prečistačem pijaće vode u ovom gradu.

Pogon izgrađen pre tri godine radi ali ne isporučuje dovoljno vode u mrežu zbog čega se Zrenjaninci žale na slab pritisak, dok nadležni tvrde da građani troše previše. Taj i takav pogon, izgrađen kreditom Erste banke, još uvek čeka na ukidanje zabrane kako bi ono što proizvodi, a to je voda, imalo upotrebnu dozvolu.

U međuvremenu, pritvorenom vlasniku prečistača i bivšem direktoru vodovoda (koji se terete za zlaupotrebe sa javnom nabavkom, službenog položaja i odgovornog lica ) nakon saslušanja predloženih svedoka posebnoodeljenje za suzbijanje korupcije Javnog tužilaštva u Novom Sadu ukinulo je meru pritvora a da još uvek nema informacija da li se priprema optužni akt.

– Takozvanoj fabrici vode vanredno stanje očigledno prija. Za ovih mesec dana voda je navodno od neispravne prešla u ispravnu a od zahteva da se postrojenje gasi jer pola grada nema vodu, došlo se do prvog istavljenog računa vodovodu. Pritom, početkom vanrednog stanja vlasnik postrojenja Nenad Obradović i bivši direktor vodovoda Ivan Dević nalazili su se u pritvoru, a od polovine marta oni su na slobodi, dok još uvek ne znamo postoji li optužnica. Jednostavno,renesansa – komentariše za Danas aktivista Građanskog preokreta Dušan Kokot.

On kaže da su tokom vanrednog stanja urađene samo osnovne analize prerađene vode i da one pokazuju da su vrednosti pijaće vode u granicama ispravnosti.

-To što je analiza A tipa pokazala ispravnost ne znači da je voda ispravna za piće. Za takvu tvrdnju potrebna je sveukupna analiza i rezultati referentnih ustanova, i osim ako tu analizu negde ne kriju, ova koja je dostupna javnosti nije dovoljna da se voda može označiti kao ispravna, a samim tim i naplaćivati. Tu je i problem sa količinom, jer postrojenje baca petinu vode kao otpad a to je količina sirove vode za snabdevanja 20.000 građana – upozorava Kokot.

Smatra da rešenje nije najavljena kupovina pumpi jer one neće rešiti nedostatak vode, već je potrebno kopati nove bunare a to podrazumeva nova budžetska sredstva, sve za račun jedne privatne investicije čije vlasništvo u ovom trenutku mimo javnosti preuzimaju strani ulagači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari