Lokalna kancelarija Srpske napredne stranke u Sremskim Karlovcima smeštena je u zgradi staroj skoro 230 godina, koja se nalazi pod zaštitom države, a na čiju fasadu su, koja je posebno značajna, postavili tablu i lepili plakate na prozore, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Zgrada „Sabov-Dejanović“ se nalazi pod zaštitom države i deo je starog jezgra Sremskih Karlovaca koje je prostorno kulturno istorijska celina i zaštićeno je kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar VOICE, dodajući da nije poznato kad su se naprednjaci smestili u objekat.
Kako navode, kuću je 1790. godine izgradio Dimitrije Anastasijević Sabov, bogati trgovac i jedan od osnivača Karlovačke gimanzije, najstarije gimnazije u Srba.
Pre dve godine, odlukom Skupštine Srbije i parcela na kojoj se nalazi kuća „Sabov-Dejanović“ stavljena je pod „posebne mere zaštite za objekte i prostore“, pošto se tom odlukom tretira kao „objekat od posebne vrednosti“, navodi se u tekstu.
Mere zaštite koje se propisuju u skupštinskoj odluci, a koje obuhvataju parcelu na kojoj se nalazi kuća „Sabov-Dejanović“ podrazumevaju očuvanje autentičnog horizontalnog i vertikalnog gabarita, primenjenih materijala i konstruktivnog sklopa, očuvanje stilskih karakteristika i dekorativnih elemenata, autentičnog kolorita objekta, kao i očuvanje osnovnih vrednosti funkcionalnog sklopa i enterijera.
Ista odluka kod pominjanja reklama navodi samo postavljanje reklama i tabli sa imenima značajnih ličnosti koji su živeli u sada zaštićenim objektima, ali se ne pominju reklame i table koje služe za privredu ili – u ovom slučaju – promociju političke stranke.
Međutim, naprednjaci su na ovu vrednu građevinu stavili svoju tablu na kojoj piše da se tu nalazi Opštinski odbor u Sremskim Karlovcima, a na prozorima kancelarije nalepljeni su promotivni plakati, navodi VOICE.
U Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture su odgovorili da niko nije tražio dozvolu da izvrši bilo kakve izmene na kući „Sabov-Dejanović“, što bi značilo, kako navodi VOICE, da lokalni „naprednjaci“ nisu ni pitali Zavod da li na ovu građevinu, na kojoj nema nikakvih drugih reklama, mogu da postave svoju tablu i tako joj promene izgled. Podsećaju da je u Zakonu o kulturnim dobrima navodi se da je zabranjeno raskopavanje, rušenje, prepravljanje, preziđivanje, prerađivanje ili vršenje bilo kakvih radova koji mogu narušiti svojstva kulturnog dobra bez utvrđenih uslova i saglasnosti nadležnog organa.
Kako se navodi u Katastru nepokretnosti, kuća danas ima dva vlasnika, dok je vlasnik jedne osmine država, a pravo korišćenja ima Udruženje penzionera Srbije, piše VOICE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.