Političke partije na vlasti postavljaju svoje ljude za članove Saveta mesnih zajednica u opštinama i gradovima, a prema tvrdnjama sagovonika Vojvođanskog istraživačko analitičkog centra VOICE, na taj način građanima onemogućavaju da učestvuju u odlučivanju, iako im je to pravo garantovano zakonima.
Kako stoji u današnjem tekstu na portalu VOICE, partijski kadrovi u mesnim zajednicama ne rade svoj posao, već su na ta mesta postavljeni kako bi „onemogućili pokretanje gradjanskih inicijativa, osim ukoliko one nisu u skladu sa kampanjama i projektima određene političke stranke“.
Prema rečima predstavnika Inicijative građana „Za bolji Petrovaradin“ Predraga Antonića, ovaj problem je postao još očigledniji od kada je pre nekoliko meseci Skupština grada Novog Sada donela odluku o ukidanju gradske opštine Petrovaradin.
Kako je Antonić rekao za VOICE, opština Petrovaradin je ukinuta i pretvorena u mesnu zajednicu, a od tada se ne zna ko je na njenom čelu i građanima je dostupna samo kroz „neformalni kontakt“.
Zbog toga, naglasio je Antonić, građani ovog dela Novog Sada od sada treba da se obraćaju samo „višim instancama“.
„Saobraćaj je bolna tačka Petrovaradina. Plan je da se pokrene narodna inicijativa za izmeštanje teretnog saobraćaja i tehnička regulacija saobraćaja, usporivačima, semaforima. Čak nam je odbijen i zahtev za postavljanje jednog pešačkog prelaza. Obratićemo se višim instancama, a za regulaciju saobraćaja direktno Ministarstvu gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture“, rekao je on.
Dodao je da su to problemi koji bi mogli biti rešeni na lokalnom nivou, ali da oni ipak traju već 30 godina od kada je planirano izmeštanje teretnog saobraćaja na obilaznicu.
Predstavnik Grupe za konceptualnu politiku (GKP) Zoran Gajić rekao je da građani ipak treba da učestvuju na izborima za mesne zajednice, jer je to „jedini način da se o problemima dogovaraju sa svojim komšijama, bez učešća vlasti“.
„Država je ta koja deli ljude, država je u ratu sa ljudima, ona je prestala da pregovara, ona ne sluša ni ljude u parlamentu koji tamo sede da bi govorili. Ona ne čuje, i naše primedbe ne prihvata“, rekao je Gajić.
GKP je organizacija koja već godinama u Novom Sadu istražuje rad mesnih zajednica i upozorava na njihovo političko uzurpiranje od strane političkih partija na vlasti. Organizacija je više puta apelovala na vlasti u celoj Srbiji da ovaj problem reše i otvore mesne zajednice za građane, jer se u njima odlučuje o najhitnijim potrebama.
„U mesnim zajednicama ne treba da sede članovi stranaka, iako su oni možda privatno članovi stranaka. U tom smislu su izbori za MZ specifični, jer ljudi biraju svoje predstavnike, svoje komšije iz lokala koje znaju i ljude koji su spremni da se bave lokalnom zajednicom u skladu sa interesima te lokalne zajednice“, dodao je Gajić.
Pozvao je građane da sve akcije sprovode na lokalu, te da sve resurse usmere ka „internoj mobilizaciji“, odnosno da učestvuju u izborima, da organizuju proteste i da se bune ukoliko postoje problemi sa kojima se svakodnevno suočavaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.