Na današnji dan pre 80 godina u prisustvu ministra vojske i mornarice Milana Nedića održana je vojna vežba na Torlaku, o čemu je izvestio list Pravda. U Londonu 286 mrtvih i 1.400 ranjenih nakon nemačkog napada, piše list Vreme.
List Pravda pisao je o vojnom manevru održanom u prisustvu ministra vojske i mornarice Milana Nedića i generala i oficira, na kojem je na do tada neviđen način pokazana zavidna ogranizovanost, disciplinovanost i sposobnost snalaženja na terenu u neplaniranim situacijama.
Sva širina torlačkog predela iskorišćena je za nekoliko vežbi najsavremenijih bobrenih sredstava u napadu i odbrani, pa su okupljeni dobili savršenu sliku o mogućnostima korišćenih borbenih sredstava.
Cilj ove vežbe je bio da se pokaže zajednički rad svih savremenih borbenih sredstava u napadu i odbrani, avijacije, padobranskih jedinica, artiljerije, protiv oklopnih i protiv avionskih jedinica i pešadije.
Plan napada je izvršen po uzoru na nemačke operacije u Poljskoj, Belgiji i Francuskoj, piše list Pravda.
Ovom prilikom borbene jedinice su bile podeljene na dve suprotstavljene strane.
Za napad je izabrana tačka gde je suprotna strana bila najranjivija, a juriš pešadije bio ispraćen vazduhoplovstvom, čime je iskazan visok nivo organizacije između pešadije i avijacije, bez čega bi svaki pokušaj prodora bio neuspešan.
Nakon četiri i po časa vežbanja, organizovan je svečani defile na oduševljenje svih okupljenih građana.
Sve jedinice prošle su pored ministra vojske i mornarice Milana Nedića i ostatka Generalštaba besprekorno, znaci umora su bili neprimetni i nakon tako duge i teške vežbe koja je održana to popodne, što je dodatno ojačalo utisak ovih vežbi kod okupljenih, ocenio je list Pravda.
Više o tome možete pročitati na sajtu List Pravda.
List Vreme pisao je o avionskim napadima i protivnapadima koji su bili u toku između Londona i Berlina.
U noći između devetog i desetog septembra Velika Britanija je napala Nemačku, međutim bombe su bile bačene na mesta bez vojničkog značaja i nisu nanele veću štetu, preneo je list Vreme navode nemačkog DNB-a.
Iako naneta šteta nije bila značajna, nemačka strana je optužila Veliku Britaniju da engleski avioni osim zapaljivih bombi bacaju i neku vrstu fosfornih listića, koji gore na otvorenom vazduhu, pa su izazavali već broj požara u mnogim krajevima Nemačke.
Engleski avioni gađali su naseljena mesta i izazvali požare u više zgrada u predgrađima Berlina.
„Stanovništvo snosi hrabro ove napade, imajući saznanje da nemački avioni u mnogo jačoj meri odgovaraju i da ostvaruju reči vođe Rajha“, navodi se u prenetom saopštenju.
Fosforni listići ne mogu naneti štetu vojnim objektima i zbog toga su korišćeni u napadima na civilne objekte.
Novo oružje bilo je predstavljeno i novinarima koji su se sami uverili u samozapaljivost fosfora na normalnoj temperaturi.
Velika opasnost korišćenja fosfornih listića u napadima na civilno stanovništvo je što su se deca sa njima igrala ne znajući šta je u pitanju, udisali su dim, te je zabeleženo dosta slučajeva trovanja.
Posledice ovog novog sredstva nisu bile poznate, a Nemci su vlažnom vremenu u doba napada mogli da zahvale što nisu izbili mnogo veći požari, ocenio je list Vreme.
Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.