Krajem protekle nedelje na Pešterskoj visoravni, realizovana je prva u nizu najavljenih akcija pod nazivom ‘’Vojni lekar na Pešteru’’. To je samo jedna od akcija i projekata, koje sprovodi Odsek za civilno -vojnu saradnju Druge kopnene brigade Vojske Srbije, sa ciljem uspostavljanja bolje saradnje između civilnog i vojnog sektora.

Osim unapređenja saradnje, akcija ‘’Vojni lekar na Pešteru’’, ima i humani karakter. Osmišljena je sa namerom da se pruži lekarska pomoć starom i iznemoglom stanovništvu u teško pristupačnim selima Pešterske visoravni.

– U Vojsci Srbije, od 2006.godine, izvršene su organizacione promene. U okviru jedinica formiran je Odsek za civilno- vojnu saradnju. On je spona između komandanta brigade, odnosno vojne jedinice i naroda, gde jedinica izvršava određene zadatke na terenu. Cilj ove akcije jeste da se vojska približi narodu, da narod vidi i da se upozna sa sadržajima, zadacima i obavezama koje vojska izvršava, a da se, kroz jednu humanu akciju, pruži lekarska pomoć starom i iznemoglom stanovništvu’, rekao je u izjavi za medije načelnik Odseka za civilno- vojnu saradnju potpukovnik Zdravko Dabižljević.

Prvom realizovanom akcijom, obuhvaćeni su Raždaginjski katuni, odnosno stanovi, u kojima stanovništvo ovog sela, čuvajući stoku, boravi tokom leta i peštersko selo Buđevo. Dva vojna lekara, u celodnevnoj akciji, obavila su biše od trideset pregleda. Pregledi su organizovani u prostorijama škole u Buđevu, a stara nepokretna lica, koja nisu mogla da dođu, vojni lekari su obišli u njihovim kućama, dajući im korisne savete i neophodne lekove. Svi oni, i u jednom i u drugom selu, koje su tom prilikom pregledali vojni lekari, prepoznali su pozitivne namere predstavnika vojske, izražavajući zahvalnost i apsolutno poverenje u vojnu medicinu. ‘’Smatram da nema boljih lekara nego što su vojni. Ako tu nema poverenja i znanja, onda ga nigde ne treba tražiti’’, rekao je Ahmet Tahirović iz Raždaginje. ‘’Ovakva akcija mnogo nam znači. Najvažnije je što mi ipak nismo zaboravljeni i što je naša vojska došla da nas poseti i da vidi u kakvim uslovima živimo’’, kazao je jedan od najstarijih stanovnika Buđeva Staniša Rakočević.

Opisujući zdravstveno stanje lokalnog stanovništva, lekar poručnik Vojislav Alempijević je rekao da se potvrđena njihova očekivanja. ‘’Mi smo lokalnom stanovništvu pružili lekarsku pomoć u skladu sa našim mogućnostima. Vidi se u kakvim, teškim i nehigijenskim uslovima oni žive. Ono što smo očekivali, to se i potvrdilo. To je uglavnom stanovništvo starije životne dobi, boluju od hroničnih bolesti kardiovaskularnog i lokomotornog sistema. Ono što je zanimljivo, a što nismo očekivali, jeste da su te bolesti kod njih, rekao bih, malo blaže nego kod ljudi u gradskim sredinama. Valjda ih je ova klima malo očvrsla“, primećuje dr Alempijević. Komentarišući iskazano poverenje u vojnu medicinu, lekar poručnik Alempijević je rekao da je to posledica stare škole i iskustva. „ Kada se spomene medicina i lečenje, prva asocijacija je VMA, kao najjača medicinska institucija. To je ostalo uvreženo kod našeg naroda. Oni se drže toga, i verujem da su u pravu“, dodaje.

Pre odlaska na teren, predstavnike Odseka za civilno- vojnu saradnju primio je predsednik opštine Sjenica Muriz Turković. Upoznajući goste sa teškoćama u oblasti zdravstvene zaštitre seoskog stanovništva, predsednik Turković je ukazao na potrebu ovakvih akcija, naročito u zimskom periodu kada su, kako je rekao, zbog loše putne infrastrukture, ionako nepristupačna pešterska sela, još nepristupačnija. Potpukovnik Dabižljević je tom prilikom najavio da će Vojska pokušati da organizuje slične akcije i u zmskim uslovima i da će akcija ‘’Vojni lekar na Pešteru’’ trajati i ubuduće, u zavisnosti od potreba lokalnog stanovništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari