Egipćani su juče nastavili glasanje drugog i poslednjeg dana ključnog referenduma o novom sekularnom ustavu, neometeni prekjučerašnjim povremenim nasiljem. Dvodnevni referendum smatra se korakom na političkom putu ka novim predsedničkim izborima i testom za komandanta egipatske vojske generala Abdela Fataha el-Sisija, posle svrgavanja predsednika Muhameda Mursija u julu prošle godine. Gotovo je izvesno da će dokument dobiti podršku većine građana posle intenzivne kampanje u uglavnom provojnim medijima.

Najveća egipatska islamistička grupa kojoj pripada i svrgnuti Mursi, Muslimansko bratstvo, i njene pristalice, pozvali su ranije na bojkot referenduma.

Oni koji su agitovali protiv referenduma su uhapšeni i krivično se gone. Posmatrači za koje se sumnjalo da imaju veze sa Muslimanskim bratstvom nisu dobili dozvolu da nadziru glasanje, a sudije zadužene za praćenje glasanja su pažljivo izabrane kako bi bili onemogućeni oni za koje se veruje da imaju veze sa tom grupom. Mnogi glasači sa kojima su razgovarali izveštači agencije AP rekli su da veruju da će Mursi i Muslimansko bratstvo otići u prošlost.

Jedanaest ljudi poginulo je u utorak u Egiptu, u sporadičnom nasilju, prvog dana održavanja referenduma. Desetine demonstranta juče su palili gume i gađali policiju kamenjem i flašama s benzinom u nekoliko sela blizu piramida u Gizi i u južnim gradovima koji važe za uporišta Muslimanskog bratstva i islamista, čime je stvoreno dovoljno tenzije da se mnogi glasači odvrate od izlaska na birališta. Portparol vojske rekao je da je nasilje „očajnički pokušaj da se zaustavi egipatski voz ka budućnosti“ i da to neće uspeti.

Uhapšeno je 294 ljudi, uglavnom pristalica Muslimanskog bratstva, zbog pokušaja da se ometa glasanje i sukoba sa policijom i stanovništvom, rekao je jedan zvaničnik ministarstva unutrašnjih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari