Formalno opravdanje za raspoređivanje pripadnika Vojske Srbije u punoj ratnoj opremi u tri prihvatna centra za migrante u opštini Šid, bilo je kako bi se sprečio sitni kriminal.
Međutim, kada se pogledaju važeći pravni akti koji određuju pod kojim uslovima vojska može da se angažuje unutar zemlje, pitanje se samo nameće – da li je vojska upotrebljena u skladu sa zakonom?
I Ustav Srbije i Zakon o vojsci, izričito ne zabranjuju upotrebu vojske unutar zemlje. Naprotiv, iako je akcenat na odbrani zemlje od oružanog ugrožavanja spolja, Ustav predviđa da vojska obavlja i „druge misije i zadatke, u skladu sa Ustavom i zakonom“.
Zakon o vojsci, opet, kaže da predsednik Republike ili ministar odbrane po njegovom ovlašćenju, može odlučiti da Vojska nadležnom državnom organu ili jedinici lokalne samouprave, na njihov zahtev, pruži pomoć radi zaštite života i bezbednosti ljudi i imovine.
Međutim, i pored ove odredbe, Katarina Đokić, istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, kaže da, prema njenom mišljenju, nisu ispunjene zakonske pretpostavke za angažovanje vojske ispred centara za migrante.
– Ustav kaže da predsednik komanduje vojskom, ali u skladu sa zakonom. Dakle, ne može da se izmisli misija, već ista mora da bude predviđena važećim propisima, kaže Đokić.
Ona ukazuje na Strategiju odbrane iz 2019. godine koja kao jednu od misija vojske predviđa i podršku civilnim vlastima u suprotstavljanju pretnjama bezbednosti.
– U strategiji su pobrojane pretnje bezbednosti po Republiku Srbiju i one se protežu od terorizma do elementarnih nepogoda, ali se sitne krađe ne navode kao bezbednosna pretnja koja bi mogla da opravda upotrebu vojske, kaže Đokić, dodajući da strategija ostavlja mogućnost da se vojska koristi i za „druge zadatke“, ali da bi u tom slučaju bila neophodna odluka Narodne skupštine.
Njen stav o nedostatku pravnog osnova za upotrebu vojske deli i predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić.
– Ustav kaže da je uloga vojske da zaštiti zemlju od oružanog napada spolja. U ovom slučaju toga nema. Ostavljena je mogućnost asistencije policiji, ali samo u slučaju kada policija ne može samostalno da odgovori na zadatak. Ovakvim postupkom ministra odbrane vojska je zloupotrebljena u političke svrhe. Istovremeno, ovo je i nipodaštavanje policije, pošto se šalje poruka da oni nisu kadri da obezbeđuju centre za migrante, kaže Antić.
On prepoznaje da će prisustvo vojske u Šidu imati pozitivan psihološki efekat na meštane, imajući u vidu ugled koji vojska uživa kod građana, ali napominje da je gledano iz ugla prava, ovo nezakonit postupak.
– Ovo je klasična politička zloupotreba vojske, što i ne čudi, kada se uzme u obzir da ministar Aleksandar Vulin od postavljenja nastoji da se okoristi o ugled vojske, koji je prema svim istraživanjima, veoma visok, navodi Antić.
Koliko je ozbiljna bila bezbednosna pretnja zbog koje su angažovani pripadnici Vojske Srbije, može se zaključiti iz izjave komesara za izbeglice Vladimira Cucića koji je juče za RTS pohvalio ovaj potez.
– Odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da migrantske punktove u Šidu kontrolišu pripadnici Vojske Srbije je dobra i u osnovi opravdana jer je svaka preventivna odluka dobra odluka. Dakle vojska je tamo ne zato što je nešto bilo već da nečega ne bude, pojasnio je Cucić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.