U Siriji su nastavljeni sukobi između vladinih snaga i pobunjenika, uprkos dogovoru i pozivu na mir sa Međunarodne konferencije održane u subotu u Ženevi. Opozicioni aktivisti javljaju da je tokom vikenda u nekoliko gradova Sirije poginulo više od 80 ljudi, mahom civila. Borbe su vođene uglavnom u okolini glavnog grada Damaska, a najžešće je bilo u predgrađu Duma.


Sirijska vojska isterala je pobunjenike iz glavnih predgrađa prestonice, povrativši kontrolu nad strateški važnim oblastima, posle 10-dnevne ofanzive. Sirijska opservatorija za ljudska prava saopštila je da je vojska Dumu osvojila u subotu uveče, dok je državna novinska agencija SANA javila da vlada i dalje goni „naoružane terorističke grupe“, u naporu da „očisti“ Dumu. SANA dodaje da je desetine ljudi ubijeno, a oružje pobunjenika je zaplenjeno.

Međunarodni izaslanik za Siriju, Kofi Anan je saopštio da su predstavnici svetskih sila u Ženevi, u subotu, postigli sporazum o prenosu vlasti u Siriji. Planom je predviđeno da u vladi nacionalnog jedinstva mogu da budu budu i članovi sadašnje vlade kao i opozicije. Anan je rekao da je na sastanku dogovoreno da će tranziciona vlada biti formirana na osnovu uzajamnog konsenzusa kao i da „sada predstoji naporan rad i da je na narodu Sirije da dodje do političkog dogovora“. Međunarodni izaslanik je istakao da sirijska vlada i opozicija moraju da sarađuju u cilju formiranja tranzicione vlade i kazao da se nada da će ona doneti rezultate za manje od godinu dana.

Kako prenose agencije, ostalo je otvoreno pitanje da li predsednik Bašar al-Asad može biti ili ne u tranzicionoj vladi. Kofi Anan je izjavio da je na „narodu Sirije da dođe do političkog rešenja i da sumnja da će Sirijci koji su se tako borili za nezavisnost izabrati ljude okrvavljenih ruku da ih predvode“. Na konferenciji su SAD odustale od zahteva da Asad bude isključen nadajući se da taj ustupak ohrabriti Rusiju da izvrši veći pritisak na Siriju u cilju što bržeg okončanja nasilja u kome je, po tvrdnji opozicije, ubijeno više od 14.000 ljudi.

Američka državna sekretarka Hilari Klinton insistirala je, međutim, na tome da Asad mora da siđe sa vlasti rekavši da Rusija i Kina treba sada da pokažu Asadu šta treba da učini. Moskva je, ipak, odbila da podrži zahtev da Asad ode sa vlasti.

Opozicija odbacila Ananov plan

Bejrut – Sirijske opozicione grupe odbacile su sporazum o političkoj tranziciji u Siriji koji su usvojile svetske sile, nazivajući ga nejasnim i gubljenjem vremena, tražeći da se ne pregovara sa predsednikom Bašarom al Asadom ili članovima njegovog „ubilačkog“ režima. „Svaki dan pitam sebe zar ne vide kako ubijaju sirijski narod? To je katastrofa, zemlja je unisstena, i oni posle svega zzele da sedimo sa ubicom“, rekao je veteran sirijske opozicije, Haitam Maleh. On je sporazum postignut u Ženevi opisao kao gubljenje vremena i „bez ikakvog značaja na terenu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari