Vojvodić: Laži, spin i emocije 1Foto: TV FoNet

Lažne vesti su opasne, ne samo zato što se njima skreće pažnja sa nekih važnih informacija, već i zbog toga što menjaju emotivni doživljaj publike prema određenom događaju, izjavio je FoNetu glavni i odgovorni urednik televizije T1 Dušan Vojvodić.

Ako je cilj da se poveća posećenost sajta ili čitanost medijskog sadržaja, onda mediji kreiraju lažne vesti i to je benignije, rekao je Vojvodić novinarki Ivani Šanjević, u okviru serijala Press Extra.

Prema njegovom stavu, opasnost od lažnih vesti dolazi onda kada neko kreira lažnu vest da bi napravio spin i skrenuo pažnju javnosti na nešto drugo. Zna se šta će izazvati pažnju javnosti i koja su to polja na koja javnost odmah reaguje, objasnio je Vojvodić i predočio da ljudima, dok se bave lažnom informacijom, „prođe“ neka važna vest koja je bila tog dana i u to vreme. On je ukazao i na mogućnost da se lažnim vestima promeni emotivni odnos publike prema određenom događaju. Kada se bude saznalo da je ta vest lažna, većina koja je bude pročitala neće to ni znati, napomenuo je Vojvodić.

Govoreći o uticaju društvenih mreža na kreiraje lažnih vesti, Vojvodić je objasnio da se to svodi na nivo trača. Masa medija, naročito portala, nema novinara, nema ekipe na terenu, već sadržaje akumuliraju sa društvenih mreža. Onda traže intrigantne sadržaje, poluistine i tračeve koje artikulišu u nekakvu vest, a ograde su im da je to neko napisao, naglasio je Vojvodić. Ta polustina ili lažna vest, kako je ukazao, dobija novu snagu, kroz novi medijski sadržaj, i širi se dalje na nivou trača, ali to jeste opasnost.

Vojvodić je uveren da se protiv lažnih vesti može boriti samo osnaživanjem profesionalnih medijskih kuća i osnaživanjem zanata. Prema njegovim rečima, novinarski zanat je to da kroz filter prođe informacija i novinar imenom i prezimenom garantuje autentičnost onoga što je objavio. Potrebni su nam ugledni novinari, dobro plaćeni novinari, ugledne medijske kuće i onda će se raslojiti ono što jeste pravo informisanje od onoga što je trač ili poluistina, obrazložio je Vojvodić. On priznaje da je bio žrtva kleveta, pre nego lažnih vesti, ali da se protiv toga borio pred pravosudnim isntitucijama Srbije. Oni koji kreiraju lažne vesti i koriste se njima čine polupolitički etablišment i, kada vide da nema reakcije, ohrabre se, pa budu još agresivniji. Mislim da su tužbe dobra odbrana od takvih stvari, zaključio je Vojvodić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari