Guverner države Viskonsin Skot Voker preduzeo je poslednje korake da bi „organizovao“ radničku klasu u svojoj državi dok hrli prema Vašingtonu i Beloj kući, piše Independent, aludirajući na njegovu moguću kandidaturu za republikanskog predsedničkog kandidata. Vokerov „krstaški rat“ protiv sindikata u državi koja je važila za kolevku radničkog pokreta u Americi je gotovo završena. Usvajanje zakona, koji je osudio predsednik Barak Obama, naglašava desni smer za Vokera, koji pokušava da konsoliduje svoju poziciju kao vodeće republikanske predsedničke nade za izbore 2016, piše britanski dnevnik.
„Duboko sam razočaran jer će novi antiradnički zakon u Viskonsinu oslabiti umesto da ojača prava radnika u novoj ekonomiji“, kazao je Obama u saopštenju. Sa 40 olovaka, po jednom za svakog ideološkog saveznika, Voker je pre neki dan u jednoj fabrici svečano potpisao zakon „Pravo na rad“, koji zabranjuje preduzećima da ulaze u dogovore sa sindikatima koji obavezuju radnike da im plaćaju članarinu.
Voker (47) je počeo politički život 1993. Independent piše da bi ovaj republikanski guverner mogao postati prvi ozbiljniji predsednički kandidat posle Harija Trumana, koji, kao i on, nije imao univerzitetsku diplomu. „Radnički šefovi nikada mi neće zaboraviti što sam im oduzeo vlast“, napisao je Voker u imejlu svojim pristalicama tražeći još novca za konzervativne reforme.
Četiri je godine od kada je zahvaljujući Vokeru usvojen još jedan zakon, Akt 10, koji umanjuje moć sindikata javnog sektora za kolektivno pregovaranje. „On je i voljen i omražen u ovoj državi“, kaže Robert Krejg, direktor Građanske akcije Viskonsina, grupe koja je otvoreni kritičar guvernera. „Ipak, on je krajnje vešt političar i ne bi ga trebalo potceniti.“
Njujork tajms piše da je Skot Voker retki konzervativni favorit kome izbori idu od ruke. Osvojio je tri izbora za četiri godine u Viskonsinu, državi koja nije glasala za republikanskog kandidata na predsedničkim izborima od 1984.
Vokerov život i poslovni i lični sada će svakako, slažu se upućeni, biti pod jačim nadzorom. Svoju suprugu Tonet, koja je 12 godina starija od njega, upoznao je u karaoke baru. U braku su od 1993. i imaju dva sina. Studirao je na Univerzitetu Market u Viskonsinu, ali nije diplomirao.
Popularniji od Džeba Buša
Najnovije istraživanje javnog mnjenja daje mu prednost u odnosu na rivale. Stručnjaci kažu da za razliku od republikanskog pokreta Čajanka i bivšeg guvernera Floride Džeba Buša, sina Džordža Buša starijeg, koji je najavio moguću kandidaturu, Voker ima kredibilitet unutar partijskog establišmenta i stoga ima i šanse da prestigne obe frakcije unutar partije, što je ozbiljna prednost. Pristalice Vokera ističu da je on pravi ratnik koji je preživeo pokušaje opoziva sindikata i demokrata 2012, a potom i reizabran u oštroj trci u novembru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.