Prinudni organ Užica odlučio je da ponovo uvede naplatu lokalne komunalne takse za isticanje naziva firmi i, pored ostalog, odredio novčane naknade za angažovanje članova Opštinskog veća, upravnih i nadzornih odbora, ali i članova ovog organa.
Užička skupština je taksu za firmarinu ukinula pre nekoliko godina, kako bi olakšala poslovanje privredi i time je Užice bilo među retkim gradovima u Srbiji koji nije naplaćivao ovu naknadu.

Prinudni organ Užica odlučio je da ponovo uvede naplatu lokalne komunalne takse za isticanje naziva firmi i, pored ostalog, odredio novčane naknade za angažovanje članova Opštinskog veća, upravnih i nadzornih odbora, ali i članova ovog organa.
Užička skupština je taksu za firmarinu ukinula pre nekoliko godina, kako bi olakšala poslovanje privredi i time je Užice bilo među retkim gradovima u Srbiji koji nije naplaćivao ovu naknadu.
Prema odluci Privremenog organa iznos godišnje naknade za firmarinu za delatnosti bankarstva, osiguranja imovine i lica, trgovinu naftom, duvansku industriju, poštanske, mobilne i telefonske usluge i elektroprivredu, biće od 260.000 dinara u prvoj A zoni, do 35.000 dinara u šestoj zoni. Ukoliko te firme poseduju više od dve poslovne jedinice, ova naknada se umanjuje za trideset odsto za svaku sledeću poslovnu jedinicu.

Televizijski prenosi

Milomir Cvetković, predstavnik SPO u Privremenom organu, insistirao je da se obezbedi TV prenos sednica ovog organa, što je glasanjem odbijeno. Predsednik Nedeljko Milosavljević smatro da novac za to treba usmeriti u druge namene, dok je Petković podsetio da je za to ipak potrebna saglasnost Privremenog organa, koja je izostala. – Lično sam za TV prenos, ali o tome treba da odluči Privremeni organ. Rukovodstvo opštine naći će načina da plati te porenose, što sam obećao krajem prošle godine, ali trebalo bi najpre da napravimo nove ugovore sa svim medijima u gradu. Za razliku od prethodnih godina, prvi put je formirana opštinska komisija koja će izvršiti raspodelu sredstava iz budžeta za podršku medijima u gradu i to bi trebalo da učini tokom narednih nekoliko dana – poručio je Petković.

– Prinudni organ odlučio je da vrati naplatu firmarine od ove godine, ali samo za one za koje ona neće biti veliki namet. Opštinska vlast je smatrala da nije pametno da se odrekne te naknada od moćnih bankarskih i drugih organizacija, jer će se time znatno uvećati opštinski budžet. Na kraju, to rade sve opštine, a Užice je bila jedina opština koja to nije naplaćivala – obrazložio je Petković.
Ova taksa za preduzeća koja se bave igrama na sreću biće od 100.000 u prvoj A zoni, do 25.000 dinara u šestoj zoni. Radnje starih zanata i domaće radinosti oslobođene su plaćanja, a preduzeća čija je osnova delatnost proizvodnja plaćaće 20 odsto manje od predviđene tarife.
Vlasnici ugostiteljskih radnji plaćaće 400 dinara po danu kada u svom objektu imaju muzički program, uz obavezu vlasnika da opštinskoj upravi to prijavi.
Ostale komunalne takse, koje su i ranije naplaćivane, poskupele su u proseku za osam odsto u odnosu na 2005. godinu i to je, kako je Petković istakao, iznos koji je zakonom bio dozvoljen.
Vlasnici radnji za zabavne igre plaćaće taksu po aparatu od 15 dinara dnevno, dok će oni koji žele da se reklamiraju na bilbordima i ističu druge reklamne oznake morati da plate taksu od pet dinara dnevno, po kvadratnom metru bilborda.
Prema odluci o lokalnim administrativnim taksama, akt o urbanističkim uslovima za objekte do 30 metara kvadratnih košta 1.500 dinara , do 150 kavdrata 2.500 dinara, a za više od pet hiljada kvadrata za svakih sto metara kvadratnih plaća se po 2.000 dinara. – Iako podržavamo želju građana da što više objekata podignu, verujemo da ove takse nisu prevelike za one koji ulaze u gradnju, a opština mora da računa na ta sredstva kao i dosad – obajsnio je Petković, saopštavajući da je i boravišna taksa sa 45 povećana na 60 dinara i da će se tim novcem finansirati Turistička organzacija Užica.
Umesto ranijih dnevnica u iznosu od 1.000 dinara, članovima Opštinskog veća, upravnih i nadzornih odbora sleduje naknada od 1.200 dinara, a za predsednike tih odbora 1.800 dinara, umesto ranijih 1.500 dinara po jednoj sednici.
Pored toga, Privremeni organ odredio je i naknade za rad predsednika i članova ovog organa. Tako će predsednik ovog organa dobijati mesečnu naknadu od 50 odsto od prosečne neto plate na nivou republike, odnosno 12.000 dinara, a članovi 25 odsto od prosečne neto zarade u Srbiji, ili 6.000 dinara.
– Visina tih naknade je u skladu sa visinom iznosa koji su bili obezbeđeni predsedniku SO i njegovim pomoćnicima, dok je skupština funkcionisala, objasnio je Petković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari