Preševo, Bujanovac, Vranje – Na regionalnoj karti puteva droge iz Makedonije i s Kosova, Vranje je obeleženo kao tranzicioni centar. Otuda je normalno, ukazuju procene policije, ali i nadležnih zdravstvenih ustanova, da raste broj potencijalnih zavisnika. Prvi razlog za to je što je cena droge ovde u poslednje dve godine zbog veće ponude znatno niža nego u drugim gradovima.
Preševo, Bujanovac, Vranje – Na regionalnoj karti puteva droge iz Makedonije i s Kosova, Vranje je obeleženo kao tranzicioni centar. Otuda je normalno, ukazuju procene policije, ali i nadležnih zdravstvenih ustanova, da raste broj potencijalnih zavisnika. Prvi razlog za to je što je cena droge ovde u poslednje dve godine zbog veće ponude znatno niža nego u drugim gradovima.
Podaci sa crnog tržišta govore da je pre uvođenja evra gram heroina koštao sto maraka. Potom 50 evra. Danas se ta cena kreće od 10 do 15 evra, dok „šibica“ marihuane košta od 300 do 500 dinara.
Trgovina
Aktuelnu situaciju na tržištu droge ilustruje i primer optuženih Ramadana Abdulahua (38) iz albanskog sela Veliki Trnovac i Arbena Sulejmanovića (31) iz Bujanovca. Obojica su uhapšeni krajem prošle godine. U optužnici se na osnovu istrage navodi da je Abdulahu od 2002. godine, znači pet punih godina, Sulejmanoviću redovno mesečno prodavao po dvadeset grama heroina. Cena za svaku isporuku iznosila je 20 evra. Na ovaj način diler prodao je više od 300 grama heroina.
– Broj korisnika droge iz dana u dan je u porastu, pa se sada može govoriti o kontinuitetu borbe protiv narkomanije – objasnila je nedavno novinarima Suzana Stojković, koja radi kao porodični terapeut u vranjskom Savetovalištu za borbu protiv bolesti zavisnosti. Podaci iz ove institucije govore da je evidentirano 35 zavisnika od psihoaktivnih supstanci.
Istražni organi u Vranju do sada su registrovali više stanova u kojima se organizuju heroinske žurke. U jednom od stanova u naselju Ledene stene, u julu prošle godine, od prevelike količine droge umro je Dragan Stanković. Slična sudbina zadesila je i Nebojšu Đorića…
Prema nezvaničnim podacima Policijske uprave u Vranju, na spisku je oko sto lica koja se bave preprodajom ili korišćenjem raznih vrsta droge. Sasvim je sigurno da je taj broj, pre svega kada su u pitanju konzumenti, znatno veći jer na jednog dilera dolazi najmanje deset uživalaca.
U januaru prošle godine u stanu u ulici Save Kovačevića u kući vlasnika Slobodana Đorđevića (27) desila se još jedna od heroinskih žurki s fatalnim ishodom. U stanu je bila veća grupa mladića i devojaka koja je organizovala seansu. Među njima je bila i Marija Anđelković. Njeno beživotno telo, posle prijave roditelja da se Marija nije vratila kući, policija je pronašla na periferiji Vranja, na arheološkom lokalitetu Markovo kale. Obdukcioni nalaz Zavoda za sudsku medicinu iz Niša pokazao je da je Marija umrla od prekomerne doze heroina.
Policija je uhapsila Slobodana Đorđevića i Nebojšu Mladenovića zvanog Nene, zbog krivičnog dela neovlašćenog posedovanja i stavljanja u promet opojnih droga. Pre nego što će sudski proces biti okončan, u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora u Vranju preminuo je Nebojša Mladenović. Postupak protiv njega je obustavljen. Posle godinu dana, sudski postupak pred krivičnim većem Okružnog suda u Vranju kojim je predsedavala sudija Marina Anđelković završen je. U tom postupku Slobodan Đorđević, u čijem je stanu organizovana heroinska žurka, osuđen je na kaznu zatvora od 2,5 godina, zbog krivičnog dela omogućavanja uživanja opojnih droga drugim licima. Po izricanju presude njemu je pritvor ukinut i on je pušten na slobodu do početka izdržavanja kazne. Protiv maloletne A.M., koja je kobnog dana takođe bila u stanu s Marijom, sudskim rešenjem postupak je izdvojen i vodiće se kao prema maloletnom licu, nezavisno od postupka u kojem je osuđen Đorđević.
U sudskim spisima piše da je u postupku utvrđeno da je osuđeni Đorđević „od novembra 2006. godine do 8. januara ove godine, u više navrata u svojoj kući, Mladenoviću i maloletnoj A. M. omogućavao da konzumiraju heroin, kao i Mariji Anđelković“.
– Jedan od učesnika ove žurke Nebojša Mladenović je umro, a njegova majka je na suđenju govorila da je u zatvoru plakao za Marijom. Nije utvrđeno ni ko je moju ćerku, mrtvu ili u teškom stanju, odvezao na arheološki lokalitet Markovo kale na periferiju Vranja, a ne u bolnicu, što bi uradio svaki normalan čovek – komentarisao je sudski epilog, nezadovoljan ovakvom presudom, otac preminule devojke Slađan Anđelković.
Na osnovu utvrđenih činjenica, u kući kod Đorđevića napravljen je plan između njega, Mladenovića, maloletne A.M. i pokojne Marije da u Bujanovcu nabave deset grama heroina. Drogu su nabavili od nepoznatog prodavca albanske nacionalnosti, dajući kao zalog mobilni telefon „samsung“ i tri hiljade dinara koje je priložila maloletna A.M.
Ovo je samo jedan od sudski procesuiranih slučajeva, u kojima je dvoje mladih Vranjanaca izgubilo život od upotrebe heroina.
Zdravstveni radnici, ali i predstavnici policije i pravosuđa, ukazuju da još nije postignut adekvatan nivo sinhronizacije kako bi kroz registrovana lica koja koriste opojne droge moglo da se radi na konkretnim merama lečenja, ali i zatvaranja „puteva droge“ u samom Vranju, a samim tim i u susednim opštinama.
– U ovoj godini tu saradnju smo konkretizovali, prikupljajući podatke s Prijemno-trijažnog odeljenja vranjske bolnice, kojoj javljaju uživaoci droge radi detoksikacije – kaže lekarka Vojka Stoiljković, koja pri opštini vodi Kancelariju za prevenciju bolesti zavisnosti.
U Vranju se suočavaju i s problemom, upotrebe droge u srednjim, pa čak i u osnovnim školama, a reč je najčešće o „travi“. Droga se distribuira i po kafićima i perifernim delovima grada. Povećan je broj i registrovanih uživalaca droge među mladim Albancima, u opštinama Bujanovac i Preševo.
– Reč je o multinacionalnom biznisu, na štetu onih koji upadaju u opasnu bolest zavisnosti – objašnjava policijski izvor Danasa.
U Okružnom tužilaštvu, pak, ističu da oni vrlo teško, ili gotovo nikada ne dolaze do narko bosova. U 2006. godini najveća izrečena kazna od osam godina za trgovinu drogom izrečena je Fatuhu Džaferiju iz Makedonije. Kod njega je na graničnom prelazu s Makedonijom na ulazu u našu zemlju otkriveno 15,6 kilograma heroina. Pamti se i slučaj kada je kod Nikole Dimovskog i državljanke Hrvatske Gordane Ramić otkriveno čak 60 kilograma heroina. Taj sudski postupak još je u toku. Na optuženičkoj klupi je i Jasmin Fetahović (22) iz Rožaja, koji je iz Turske preko Bugarske u Srbiju pokušao u dve kante s biljnom mašću da unese više od 10 kilograma heroina.
Zbog pristupačne cene, sve češće na lokalnom tržištu narkotika nalazi se i „tramadol“ i „lekotam“, koji se švercuju iz Makedonije. Tako je pre samo nekoliko dana na Graničnom prelazu Preševo, u autobusu preduzeća KMG, pronađeno čak 12.000 tableta „tramadola“ i 600 tableta „lekotama“, koji se nalaze na sudskom spisu registrovanih psihoaktivnih supstanci.
Krijumčarski kanali droge, koji s Bliskog Istoka preko Makedonije i Kosova vode prema jugu Srbije i dalje ka zemljama Evropske unije, ukazuju na nužnost ozbiljnije saradnje lokalnih policija na ovom području, pa i uključivanje kancelarija Interpola. Tu sve važniju kariku predstavlja policijska uprava u Vranju, koja samo uz međunarodnu saradnju i bolju opremljenost zajedno sa carinom može da spreči ilegalne puteve heroina kako bi droga bila „teže dostupna“ potencijalnim konzumentima u opštinama juga Srbije. Ovako su narkotici, u najrazličitijim oblicima, nadohvat ruke pre svega mladim žiteljima Vranja, Bujanovca i Preševa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.