U poslednje dve godine Osnovno javno tužilaštvo u Vranju procesuiralo je samo dva lica koja su osumnjičena za Krivično delo izazivanja opšte opasnosti iz člana 278 KZ Srbije, a ni jedan sudski proces do sada nije okončan izricanjem presude, navodi se o odgovoru OJT Vranja novinaru Danasa na pitanje o učestalim paljenjima automobila u toj varoši.
Ta praksa uopšte nije novost za Vranjance. „Serijal“ od slučaja do slučaja traje punih deset godina, kada je zapaljeno 30 automobila, a pregled medijskog izveštavanja o sudskim procesuiranjima govori da do sada nijedan od počinilaca nije dobio zakonsku sankciju za počinjeno krivično delo, o čemu je Danas već pisao.
A, najnoviji slučaj, kada su prošlog vikenda zapaljeni automobili direktora JP Parking servis Dejana Manića, funkcionera Jedinstvene Srbije, samo je još jedan u nizu priromanskih incidenata koji su u Vranju postali deo svakodnevice u obračunima sa „političkim neistomišljenicima“, ocenjuju sagovornici Danasa.
Sa druge strane, u odgovoru OJT Vranja našem novinaru, stoji da je u 2020. tužilaštvo je podnelo tri Krivične prijave protiv NN lica, a u toku je sudski proces protiv osumnjičenog M.K. iz Vranja za krivično delo izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 KZ Srbije. U toku su dokazne radnje.
Prema istim informacijama, prošle godine podnete su dve krivične prijave protiv NN lica za isto krivično delo. U toku je sudski proces protiv osumnjičenog V.A. iz Vranja, koji se sumnjiči za izvršenje dva krivična dela izazivanja opšte opasnosti paljenjem automobila . U ovom slučaju predmet je, kako navode iz tužilaštva, prosleđen Nacionalnom centru za kriminalističku forenziku u Beogradu.
U ovoj godini, kako navode iz OJT, podneta je jedna krivična prijava protiv NN lica za krivično delo izazivanje opšte opasnosti i tu je reč o poslednjem paljenju vozila Dejanu Maniću, direktoru JP Parking servis i funkcioneru Jedinstvene Srbije (JS), kome su izgorela dva automobila u dvorištu porodične kuće.
U svim ovim slučajevima, tužilaštvo je od 50 osoba uzelo „bukalni bris“ radi određivanja DNK profila i upoređvanja sa DNK profilom pronađenim na mestu gde su se desili požari u kojima su goreli automobili.
Donete su i naredbe za veštačenje nadzornih kamera, kao i veštačenje mobilnih telefona koji su oduzeti od više osoba, navodi se u odgovoru Osnovnog javnog tužilaštva, novinaru Danasa, koje je potpisao Miodrag Stojanović.
Za advokata Dragana Nikolića, koji je i sam bio na meti nasilnika koji su mu još 1997. godine podmetnuli eksplozivnu napravu ispod automobila pričinivši materijalnu štetu, to što nijedan počinilac nije osuđen u Vranju za paljenje automobila „nije nikakva novost“.
– Zašto policija ne uspeva da uđe u trag počiniocima ovih krivičnih dela ja ne znam, ali bi možda mogli da pozovu buduće piromane da na licu mesta posle paljevine ostave ličnu ili vizit kartu kako bi im olakšali posao, ili još bolje, da se sami prijave i povedu svedoke koji bi potvrdili da su oni počinioci paljevine, jer samo priznanje počinioca nije dovoljno da on i bude osuđen – navodi advokat Nikolić.
Paljenje automobila, javnim ličnostima, političarima, biznismenima, sportskim radnicima, ugostiteljima u Vranju predstavlja neku vrstu „mehanizma“ osvete, ili slanja upozorenja.
Metod je u „funkciji“ poslednjih deset godina i redovno se primenjuje o ovoj vrsti obračuna, jer su i naručioci ovog dela i izvršioci potpuno sigurno da će teško biti sudski kažnjeni.
Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.