Vreme vlasti i silaska sa vlasti 1Foto:Fonet Nenad Đorđević

U sali Šabačkog pozorišta predstavljen je treći tom memoara Dragoljuba Mićunovića koji obuhvata period od 2000. do 2016. godine.

U uvodnim napomenama Nataša Vučković istakla je da pored političkog i istoriografskog, u knjizi ima i životnih priča o ljudima, pre svega intelektualcima koji su obeležili jedno doba. Autor je bio učesnik i svedok kako vlast ulazi u ljude, izvitoperava vrednosti i pravi prostor za korupciju a rekao je da je Srbija opet velikom strahu i u „preventivnom strahu“ od gubitka posla i egzistencije.

– Totalitarna policija u sprezi sa tabloidima danas sprečava pokušaj pobune. Međutim, svako mora da sebe izmeri, da ne bude sam, a kod nas je i veliki problem što nemamo kvalitetnu elitu. Sigurno će doći do tačke ključanja, i mora se biti, pre svega, čovek. Neoliberalizam je najpogubniji svetski poredak, gde se manjina bezočno bogati, a ogromna većina siromaši, rekao je, između ostalog, Mićunović. On je govorio i o privatizaciji kao nepravednosti, ali i nužnoj racionalnosti, a jasno je ukazao da je uvođenje veronauke bio ishitren potez. O najbolnijem trenutku DS, o sukobima i izlasku Borisa Tadića i slabljenju stranke, Mićunović ne želi da dodaje ulje na vatru, ali ukazuje i na neodgovornost funkcionera DS.

– Dokumenti su svetinja, ako se sve zaboravi onda je sve dozvoljeno, a čovek se mora omeđiti. Srbi su stalno bivali na vetrometini, bilo je uspona i padova, a pokazalo se da se brzo survavamo nakon velikih pobeda, rekao je između ostalo Mićunović.  Vida Ognjenović je istakla izoštrene komentare humaniste širokog obrazovanja, i rekla da je profesor Mićunović pisao o nečemu što je najteži posao: o savremenim događajima koji još uvek traju sa poznatim akterima, i da je izbegao da da ulepšanu sliku o tom dobu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari