Beogradskim predškolskim ustanovama i osnovnim i srednjim školama stigao je dopis iz gradskog Sekretarijata za obrazovanje sa nalogom za proveru bezbednosti i stabilnosti objekata javne namene, ali se u njemu ne precizira šta su tačno obaveze zaposlenih u vrtićima i školama, kao i ko će i na koji način te preglede obaviti.
Nalog za proveru bezbednosti i stabilnosti svih objekata javne namene i objekata linijske infrastrukture potekao je od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 8. novembra, vidi se iz dopisa upućenih školama u koje je Danas imao uvid.
Ministarstvo je zatražilo preglede svih objekata javne namene i objekata linijske infrastrukture “s obzirom na ozbiljnost situacije nakon tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu”, a to obaveštenje je Sekretarijatu za obrazovanje prosleđeno preko Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunkaciju.
“Postupajući po navedenim dopisima, potrebno je da kao neposredni korisnici objekata javne namene izvršite pregled objekta koje koristite i podatke o eventualno utvrđenim oštećenjima i opasnostima usled oštećenja objekata dostavite građevinskoj inspekciji, nakon čega će građevinski inspektor preduzeti zakonom propisane mere”, piše u obaveštenju direktorima predškolskih ustanova i škola i direktoru Centra dečjih letovališta i oporavilišta Grada Beograda.
Iz Skupštine grada i gradskog Sekterarijata za obrazovanje do objave ovog teksta nisu odgovorili na pitanje Danasa šta su tačno obaveze zaposlenih u vrtićima i školama i da li će za preglede objekata biti angažovana stručna lica.
Tu informaciju nemaju ni direktori nekoliko beogradskih škola koje smo ovim povodom kontaktirali, a nastavnici koji su se javili našoj redakciji kako bi skrenuli pažnju na najnovije zamisli nadležnih se pitaju kako će domar ili bilo koji nastavnik moći da utvrdi da li su zgrade oštećene ili ne.
Sve ovo ih, kažu, podseća, na slučaj dojava o postavljenim eksplozivnim napravama u školama, što je bio povod za saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova da će policijski službenici sprovesti obuku zaposlenih u ustanovama preduniverzitetskog i univerzitetskog obrazovanja koje će obuhvatiti mere kontrole pristupa, preventivni pregled prostora ustanove, kao i definisanje bezbednog mesta, po uzoru na pozitivna iskustva zemalja koje imaju slični problem. Od svega, podsetimo, nije bilo ništa.
– Nemam ideju ko bi mogao da pregleda objekte, pretpostavljam da to može biti domar. Naravno, reč je o laičkoj proveri. Kao što može da pregleda domar, tako bi mogao i svaki nastavnik ili bilo koji zaposlen u školi. Uzmimo za primer tragediju koja se dogodila u Novom Sadu. Da je kojim slučajem neko tehničko osoblje zaduženo za održavanje zgrade dobilo zadatak da pregleda objekat, koliko je realno da bi moglo uočiti problem koji će izazvati tragediju? Dakle, verovatno postoji potreba da se nakon onoga što se dogodilo na Železničkoj stanici bolje sagleda situacija sa objektima javne namene kako bi se uočili određeni problemi. Međutim, ljudi koji nisu stručni za to, mogu samo uočiti ono što njima deluje sumnjivo, tako da takva provera sigurno neće zadovoljiti standarde bezbednosti – smatra Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, koji napominje da treba insistirati na valjanoj i stručnoj proveri jer bi drugačije postupanje moglo voditi prebacivanju odgovornosti.
Podsetimo da su nedavno primećena oštećenja na objektu OŠ “Veljko Dugošević” u Beogradu, zbog čega deo roditelja nije puštao decu na nastavu, a posle procene bezbednosti objekta učenici starijih razreda su privremeno prebačeni u susedni osmoletku “Marija Bursać”, gde će u narednom periodu pohađati nastavu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.