"Vučić na slučaju 'Mišković' izgradio svoju popularnost": Sagovornici Danasa o tužbi Delta Holdinga protiv države 1Foto: F.S./ATAImages, Ilustracija: Danas

Delta Holding tužio je državu zahtevajući naknadu štete usled pritvaranja prvog čoveka kompanije Miroslava Miškovića pre više od 10 godina. Delta zahteva isplatu od 1,4 milijardi dinara i 390.000 evra, koju će, u krajnjoj liniji, platiti građani Srbije ukoliko Mišković dobije državu na sudu.

Kako se navodi u tužbi u koju je Forbes imao uvid, Delta Holding je trpeo štetu zbog pritvaranja Miškovića koji je u tom trenutku bio zaposleni i predsednik borda direktora ovog privrednog društva.

Dragana Rakić, zamenica predsednika Demokratske tranke i narodna poslanica, za Danas kaže da retko imamo priliku da saznamo koliko tačno građane Srbije koštaju „kampanje za podizanje rejtinga Aleksandra Vučića“.

„Ovo je jedna od tih retkih prilika. Vučić je na slučaju Mišković izgradio svoju popularnost. Tada je sebe lažno predstavio kao borca protiv bogatih i zaštitnika siromašnih i obespravljenih. Sada vidimo da je sve to bila laž“, kaže ona.

Pre nekoliko dana, dodaje Rakić, bilo je moguće videti Miškovića kako sedi kraj najviših funkcionera SNS.

„Možda je tada i pao dogovor da se pokrene ovaj postupak, u znak dobre volje naprednjaka koji su na Miškoviću izgradili karijeru i sad osećaju potrebu da mu se oduže našim parama“, navodi Rakić.

Dodaje da je hapšenje Miroslava Miškovića bila je najskuplja politička kampanja u Srbiji koja će građane na kraju koštati neverovatnih 42,5 miliona evra.

„Kada je Vučić malo posle dolaska na vlast, u decembru 2012. rešio da uhapsi Miškovića kako bi fingirao borbu protiv korupcije, poslanici opozicije odmah si rekli da će to hapšenje ličiti na sportski ribolov „uhvati, poljubi i pusti“. Vučić je ovakve komentare opozicije nazvao „zlonamernim glasinama“, optužio Miškovića da plaća opoziciju, da nam je sastavljao vladu i da bi on „oslobađanje Miškovića doživeo kao veliki lični poraz“. Danas kada je nedvosmisleno dokazano da će ovaj „sportski ribolov“ i ljubljenje Miškovića koštati 42,5 miliona evra, bilo bi fer da Vučić ovu odštetu plati iz svog džepa, pogotovo što to njemu neće biti problem. Nije pošteno da lažnu naprednu borbu protiv kriminala plaćaju svi građani“, zaključuje Rakić.

Advokat Jovica Todorović takođe ocenjuje da je krivični postupak protiv Miroslava Miškovića vođen u funkciji podizanja rejtinga Aleksandra Vučića, a u krajnjoj liniji radi učvršćivanja njegove lične vlasti najpre u Srpskoj naprednoj stranci, a zatim i u državi.

„Hapšenje Miškovića i čitav taj postupak i nekolicina drugih sličnih krivičnih postupaka pokrenutih na početku Vučićeve vladavine, imali su veliki značaj za njegov politički uzlet, odnosno za uspostavljanje i učvršćivanje njegove lične vlasti, koja je sada apsolutna i gotovo nedodiriva“, kaže on.

Kada organi krivičnog gonjena, odnosno policija, tužilaštvo i sud, postupaju u funkciji političkih interesa nosilaca politčke moći, cena je visoka, naglašava on.

„I plaća je čitavo društvo. Ta cena se plaća najpre urušavanjem čitavog pravosuđa koje čine vitalne, najvažnije institucije demokratskog društva. Novčana vrednost te posledice je praktično nemerljiva. Međutim, država i društvo će platiti visoku cenu i u novcu“, ističe Todorović.

Naš sagovornik naglašava da je to takođe izvesno.

„Naravno, ne želim da spekulišem i predviđam ishod jednog parničnog postupka koji je tek započeo, posebno što mi nisu poznati detalji i dokazi, videćemo šta će tužilac dokazati, i kako će sud presuditi, ali ne treba mnogo mudrosti da se zaključi da je Miškovićeva firma od njegovog krivičnog progona svakako imala štetu, a da je to krivično gonjenje, pokazalo se na kraju, bilo neosnovano, a u izvesnoj meri i nezakonito i neustavno. U čemu se ta šteta sastoji, kolika je, utvrdiće se u tom parničnom postupku. Nisam optimista da će država proći jeftino“, zaključuje on.

Advokat Vladimir Terzić objašnjava da taj krivični predmet od početka delovao kao sprovođenje predizbornog obećanja, jer se tada činilo vladajućoj stranci da je Miroslav Mišković idealna meta za sprovođenje odmazde prema, kako su iz SNS govorili, “žutim lopovima”.

„Krivično pravo je ozbiljna nauka, veoma oštar alat za štelovanje društvene pravde, poštovanje zakona, kažnjavanje krivaca, ali, u rukama političara koji vrše pritisak na pravosuđe, to postaje oružje kojim se samopovređuju oni koji ga nevešto koriste“, navodi advokat.

Kako naglašava Terzić, upravo je ovaj režim forsiranjem krivičnog gonjenja Miroslava Miškovića, besmislenim jednogodišnjim pritvaranjem, iako pritvor ne sme biti odmazda već je obezbeđenje prisustva okrivljenog, naneo štetu poslovanju Delta Holdinga i samom Miškoviću, koju će morati da plate građani Srbije.

„Zakon je u tom delu veoma loš, ne predviđa kvalitetno sankcionisanje lošeg rada nosilaca pravosudnih funkcija, u finansijskom smislu, a to bi u budućnosti trebalo da se promeni, pa bi tužioci i sudije razmišljali da li da provode stranačku i partijsku politiku umesto da primenjuju zakon“, zaključuje Terzić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari