Nakon otmice dvoje službenika srpske ambasade u Libiji u nedelju, premijer Srbije Aleksandar Vučić juče je izjavio da očekuje rešenje „svaki čas“ i da se „nada“.
„Očekivao sam i pre ove konferencije za novinare. Ne bih da dajem lažnu nadu porodicama, ali radimo sve što možemo“, rekao je Vučić na konferenciji za novinare. Kako je rekao, sve druge informacije u vezi sa tim slučajem daće kad se sve završi i dodao da nije siguran da će Srbija zadržati ambasadu u Libiji.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović je juče izjavio da ima naznaka da su otmičari praćenjem mobilnih telefona približno locirani i da nisu mogli da izađu iz Sabrate, gde se incident dogodio, budući da je grad blokiran.
„Otmičari su se vratili prema gradu koji je blokiran, tako da niko nekontrolisano ne može izaći iz grada (Sabrate)“, rekao je Odalović, preneo je Sputnjik. On je, takođe, naglasio da niko nije preuzeo odgovornost za incident, ali da se pretpostavlja da je reč o kriminalnim grupama. I libijske vlasti su potvrdile da su uspele da lociraju otmičare, ali da od otetih službenika još nema ni traga ni glasa.
Službenik i službenica srpske ambasade u Libiji, vezista Slađana Stanković i vozač Jovica Stepić, oteti su u nedelju u priobalnom libijskom gradu Sabrata dok su putovali u konvoju u Tunis, saopštili su zvaničnici, preneo je AFP. Ambasador Srbije Oliver Potežica je bio u koloni u drugom automobilu s porodicom kada je došlo do incidenta na stotinak kilometara od graničnog prelaza između Libije i Tunisa.
„Napadači su prvo napravili incident tako što su udarili automobil ambasade od pozadi, tako da kada je vozač izašao da vidi šta se dogodilo, oni su ga bukvalno uvukli u jedan od svojih automobila“, rekao je Potežica, prenele su agencije. Nakon toga su, prema rečima srpskog diplomate, napadači, čija su lica bila prekrivena maskama, zatražili od žene da izađe iz automobila i pređe u njihov, a zatim su odjurili. Prilikom otmice su otvorili vatru i jednog libijskog državljanina, koji se takođe nalazio u konvoju, pogodili u nogu.
Potežica je rekao da libijske vlasti sprovode intenzivnu istragu, ali da o slučaju nema određenijih informacija. Kako je naveo, diplomatsko predstavništvo u Tripoliju je u stalnom kontaktu sa službom bezbednosti, građanima i prijateljima u Sabrati, prenele su agencije. Potežica je napomenuo da predstavnici diplomatske misije Srbije često koriste put na kojem se otmica dogodila jer se „masa aktivnosti odvija u Tunisu“, te da nije bilo nikakvih nagoveštaja da može da dođe do incidenta.
Sabrata se smatra uporištem ekstremista u Libiji, u kojoj vlada bezakonje. Zahvaljujući tome, grad je postao magnet za radikalne ekstremiste koji prolaze kroz obuku rukovanja oružjem u džihadističkim logorima, nakon čega izvode smrtonosne napade u drugim zemljama. Premijer Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da je razgovarao s libijskim zvaničnicima o otmici i da očekuje pozitivan ishod tokom sledećih 48 sati. Međutim, šef srpske diplomatije Ivica Dačić je ranije rekao da „nema informacija“ o identitetu otmičara. „Niko nas nije kontaktirao i postavio zahteve. Pratimo situaciju“, rekao je Dačić i dodao da je formiran krizni komitet.
Komandant u Vojnom savetu Sabrate, koji je zadužen za bezbednost ovog područja i koji je lojalan milicijskom savezništvu pod čijom je kontrolom Tripoli, rekao je da su „sve bezbednosne branše u punoj pripravnosti u gradu od kada su oteti Srbi“. „Svuda su postavljeni kontrolni punktovi i tražimo ih. Alarmirali smo i susedne gradove i područja i zatražili da postave nove kontrolne punktove“, rekao je i naglasio da se veruje da su oteti srpski državljani još uvek u Sabrati.
DŽamal Zubia, portparol administracije Kalifa Gvel u Tripoliju, rekao je da dvoje otetih diplomatskih službenika nisu obavestili Diplomatsku službu bezbednosti o svom putovanju. Oni su napadnuti nedaleko od sela Talil Turist izvan Sabrate.
U Libiji je nastao haos nakon što je u oktobru 2011. smenjen s vlasti i ubijen dugogodišnji diktator Muamer el Gadafi. Za vlast se bore dve vlade, dok se oružane grupacije sukobljavaju, nastojeći da uspostave kontrolu nad ogromnim energetskim resursima. Milicijski savez koji uključuje islamiste preuzeo je kontrolu nad Tripolijem u avgustu 2014. i uspostavio rivalsku vladu i parlament koji su prisilili međunarodno priznatu administraciju da se povuče na daleki istok zemlje.
Srbija je zadržala svoju ambasadu u Tripoliju, a srpski državljani, uglavnom lekari i medicinski i građevinski radnici decenijama rade u Libiji zahvaljujući dobrim bilateralnim odnosima između dve zemlje iz vremena Gadafijeve vladavine. U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije se navodi da „se čini sve u teškoj situaciji na terenu da se dođe do informacija i obezbedi povratak svojih državljana“.
Sabrata je na periferiji regiona koji je poznat kao Jefara. Analitičari kažu da u tom području žive nekadašnja plemena koja se izdržavaju od krijumčarenja. Nakon što je u junu tuniski student naoružan puškom ubio 38 turista na plaži u jednom odmaralištu u Tunisu, državni sekretar Tunisa zadužen za bezbednost je izjavio da je napadač prošao obuku u Sabrati.
Simeonović: Zašto ambasada nije zatvorena?
Beograd – Bivši ambasador Srbije u Libiji Dušan Simeonović je izjavio za Sputnjik da s obzirom na situaciju u Libiji, iz zemlje treba povući sve ljude jer su „u životnoj opasnosti“. On je postavio pitanje zašto uopšte u Libiji postoji Ambasada Srbije kada su sve druge zatvorene i dodao da otete diplomatske službenike poznaje, kao i da u ambasadi u Tripoliju radi najviše pet srpskih državljana. „Zašto nije dat nalog da se svi naši građani odande povuku i da se ambasada zatvori? Ja sam samo čekao kada će se nešto tako desiti. To se u Libiji sada dešava svakodnevno. Oni otimaju svoje ministre i službenike vlade“, rekao je Simeonović. On je takođe naveo da u Sabrati nema nikakvih službenih potreba, te mu nije jasno šta su oni tražili u tom gradu na 45 kilometara od Tripolija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.