Vučić pretio vladikama poverljivim papirima 1Foto: BETAPHOTO/ EMIL VAS

Pohvale patrijarha Irineja upućene preksinoć predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i njegovoj „junačnoj borbi za Srbiju, Kosovo i Metohiju i sve što je vezano za srpsko ime“ nisu stav Svetog arhijerejskog sabora, kako je to izjavio poglavar SPC, rečeno je Danasu u saborskim krugovima.

„Crkvena skupština“ se nije izjašnjavala o Vučićevoj politici, a dobar deo Sabora je bio protiv Vučićevog prijema, tvrde izvori našeg lista. Prema nezvaničnim najavama, na patrijarhove poslednje izjave o Vučiću, Sabor kojim patrijarh predsedava, trebalo bi da odgovori saopštenjem o KiM.

U visokim crkvenim krugovima spekuliše se da je Vučićev dolazak u Patrijaršiju preksinoć više ličio na pokušaj „disciplinovanja“ episkopa koji su kritični prema njegovoj politici, nego razgovoru najviših predstavnika Crkve i države o gorućim državnim i nacionalnim problemima. Iako je koliko u nedelju u Skoplju tvrdio da su „vladike oduševljene njegovim dolaskom“, predsednik Srbije je navodno na prijem došao sa „papirima“ državnih službi, među kojima, spekuliše se, ima i izveštaja obaveštajnih agencija, kojim je „mahao“ episkopima.

Crkveni izvori tvrde da je na kritike i pitanja mitropolita Amfilohija (Radovića), episkopa raško-prizrenskog Teodosija (Šibalić), slavonskog Jovana (Ćulibrka), diseldorfskog i nemačkog Grigorija (Durića), kao i vladike budimljansko-nikšićkog Joanikija (Mićevića), Vučić odgovarao sa besom i uvredama. Sa mitropolitom Amfilohijem posebno se sporio oko presude za „državni udar“ u Podgorici, položaja SPC u Crnoj Gori i mitropolitovog odnosa prema predsedniku ove bivše jugoslovenske republike Milu Đukanoviću. Vladiku Teodosija navodno je optužio da sabotira njegovu politiku na KiM.

U crkvenim izvorima nezvanično se tvrdi da osim rasprave sa „neposlušnim“ vladikama, u čemu su se Vučiću pridružili i pojedini arhijereji bliski episkopu bačkom Irineju (Buloviću), koju su mu dali „blanko kartu“ za rešavanje kosovskog problema, predsednik Srbije nije ništa konkretno rekao o svojoj strategiji borbe za KiM, eventualnom uključenju SPC u pregovore, crkvenoj i državnoj imovini u južnoj srpskoj pokrajini. Isti izvori spekulišu da se Vučić izjasnio protiv Rezolucije 1244 SB UN kao prevaziđenog dokumenta. Iako su pojedine vladike pokušale da otvore temu odnosa Crkve i države, kao i položaja njihovih eparhija, Vučić ni o tome nije želeo da razgovara, kao što na prijemu nije bilo ni pomena o predstojećem crkveno-državnom obeležavanju osam vekova autekefalnosti SPC.

U visokim crkvenim krugovima tvrdi se da je od početka majskog zasedanja u manastiru Žiča Sabor bio pod patrijarhovim pritiskom da se Vučić primi, čemu se protivila većina vladika, ali da je poglavar SPC odbio da se o tome glasa. Sabor je uspeo da posebnom odlukom predsednikov dolazak svede na prijem. To što su gotovo svi arhijereji došli na razgovor sa Vučićem, u vrhu SPC objašnjavaju činjenicom da deo episkopa podržava njegov režim, da su mnogi popustili pod pritiskom i lobiranjem vlasti i dela Crkve naklonjenog lideru SNS ili zbog straha, kao i da je bilo onih koji su želeli da postave važna pitanja o KiM i odnosima Crkve i države.

Danasovi izvori u vrhu SPC smatraju da je pritisak Vučićeve vlasti na Crkvu nezabeležen u poslednjih nekoliko decenija. Kao primer navode da se pre dve godine aktuelni predsednikov generalni sekretar Nikola Selaković nije libio da tokom Sabora u cik zore ide po Patrijaršiji kako bi lobirao za izbor pojedinih episkopa, kao i da je jedan od najuticajnijih članova Sinoda prošle godine izabran u „crkvenu vladu“ posle telefonskog poziva iz Vučićevog kabineta.

To su sve razlozi zbog kojih mnogi misle da tek predstoji buran deo saborskog zasedanja na kome će se odlučivati o novim kadrovskim rešenjima – ako bude „prošlo“, pre svega u u Parizu i Šabačkoj eparhiji, što bi navodno trebalo da donese nove saborske glasove sve uticajnijoj grupi oko vladike Irineja bačkog. Poznavaoci domaćih crkvenih prilika smatraju da zapravo još od izbora pokojnog patrijarha Pavla 1990. za poglavara SPC traje tihi „rat“ za belu panu između vladike bačkog Irineja i mitropolita Amfilohija.

Prema Danasovim nezvaničnim saznanjima, ohrabreni Vučićevom posetom, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Perić) i episkopi bački Irinej i kruševački Davić (Perović) juče su krenuli u raspravu sa vladikom zapadno-američkim Maksimom (Vasiljevićem) oko „ukrajinskog slučaja“. Saborski izvori tvrde da se vladika Maksim za sada uspešno brani.

Tajni sastanak

Posle prijema Aleksandra Vučića i predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika u Patrijaršiji i njihovih zajedničkih izjava sa patrijarhom Irinejem, preksinoć je održan i sastanak u „užem krugu“, nezvanično saznaje Danas. Na njemu su bili: poglavar SPC, predsednik Srbije, mitropolit Porfirije i vladika Irinej bački. Ne zna se šta je bila tema njihovog razgovora, na kome nije bilo mesta za Dodika.

Vlada Srbije za SPC izdvojila još 30 miliona dinara

– Ni nepuna dva meseca od donacije SPC u iznosu od 10 miliona evra za izgradnju Hrama Svetog Save u Beogradu, Vlada Srbije odlučila je da donira još 30 miliona dinara ili oko 254.000 evra za izgradnju jednog manastira, Srpskog centra i muzeja u okviru SPC u Švedskoj i Mađarskoj, objavio je juče portal Insajder. Na sednici Vlade koja je održana 9. maja doneta je odluka da se iz sredstava budžetskih rezervi izdvoji novac radi pomoći SPC; a kako je objavljeno u Službenom glasniku, na ime dotacije Eparhiji britansko – skandinavskoj SPC, a radi pomoći za izgradnju Manastira Pokrova Presvete Bogorodice i Srpskog centra u Vokstropu, u Švedskoj, Vlada je odobrila pomoć 12 miliona dinara. Takođe, odlučeno je i da bude uplaćeno 18 miliona dinara na ime dotacije Srpskoj pravoslavnoj eparhiji budimskoj, a radi pomoći za završetak radova na Muzeju Eparhije budimske u Sentandreji, u Mađarskoj. Pored toga što je što je oslobođena poreza za svoju osnovnu delatnost i imovinu SPC je „favorizovana kao ubedljivo najveći pojedinački korisnik budžetskih sredstava iz linije 481 namenjen nevladinim organizacijama“, navodi Insajder.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari