Vučić: Protivim se pritiscima na medije 1Foto: Fonet

Kao predsednik Vlade Srbije trudiću se da budem otvoren za medije, novinare,
javnost, protivim se pritiscima i mešanje u uređivačku polItiku ne dolazi iz Vlade i mog okruženja.

Ako ima revnosnih zaštitnika mog imena i dela koristim priliku da kažem da nema potrebe da me bilo ko brani, poručio je večeras premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je na otvaranju Medijskog foruma jugoistočne Evrope rekao večeras u Beogradu da je informacija bila i ostala oruđe moći, dok su slobodni mediji znak postojanja demokratskog društva, dok je jasan znak krize u društvu da postoje grupe kojima nije dozvoljeno da iznesu svoj stav i da zbog toga postoji strah od odmazde.

Voleo bih da se naši mediji ugledaju na neke međunarodne medije, a posebno je važno imati profesionalne medije i novinare u rešavanju konlfikata iz prošlosti. Odnosi sa Albanijom nikada nisu bili na racionalnim osnovama, a voleo bih kao mnogi drugi da pročitam ili vidim o uspesima albanske vlade u reformi javne uprave da nešto naučimo, rekao je Vučić.

Lično sam spreman, kao i Vlada, da razgovaramo, a ne samo da odgovaramo na uvrede, sa svima koji žele da razgovaraju da se to stanje promeni, naglasio je Vučić. Uvek sam spreman da odgovorim na svako pitanje, spreman sam da razgovaram o svakoj incijativi kako da prevaziđemo nesuglasice, da tu crno-belu sliku „usivimo“ i napravimo bar nešto prihvatljivijom za obe strane, istakao je Vučić.

Vučić je podsetio i da je formirana Komisiju koja se bavi rešavanjem ubistva novinara i tu je ostvaren dobar nivo partnerstva. U slučaju ubistva Slavka Ćuruvije počinilac i organizatori su privedeni pravdi, u toku je suđenje, u slučaju novinara Pantić očekujemo da se privede kraju prikupljanje dokaza za podizanje optužnice, rekao je Vučić.

Upitan kako ga je posao ministra informisanja promenio, Vučić je rekao da je taj posao loše obavljao i da je na to pitanje odgovorio „jedno hiljadu puta“. Imao sam 29 godina, bilo smo u vremenu rata, imali smo Zakon o informisanju, koji smo promenili 2009. godine, naučio sam tada lekciju, nisam bio hrabar, nisam imao snage i bilo mi je lakše da budem tih. Napravio sam grešku, platio veliku političku cenu i naučio sam lekciju, rekao je Vučić.

Uvek mi i danas zbog toga nešto „prilepe“. Kažu tada je ubijen Ćuruvija, ali dok ja nisam došao na vlast, niko taj slučaj nije rešio. Pantić je ubijen za vreme mandata Zorana Đinđića, ali niko ne kaže da je on imao veze sa tim, napomenuo je Vučić. Ne plašim se drugačijih izjava, saopštenja, možemo o svemu otvoreno i iskreno da razgovaramo, ali ako neko želi da „lepi“ stvari i to je u redu, rekao je Vučić.

Desetak novinara nekoliko redakcija iz protesta su napustili regionalni medijski skup u Beogradu, tokom govora predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića. Skup su napustili novinari Centra za istraživackco novinarstvo Srbije (CINS), KRIK-a, BIRN-a, Centra za istraživačko novinarstvo iz Crne Gore i Magločistača iz Subotice, kao i još pojedine kolege.

Novinar CINS Branko Čečen napisao je na svom tviter nalogu da je to lični čin svakog od novinara. „Nisam želeo da se ponižavam i slušam predavanja Aleksandra Vučića o mom poslu. Ima ko će da ga sluša“, napisao je Čečen.

Dragana Pećo iz KRIK napisala je na tviteru da su razlozi za takav čin „napad na nas i naše kolege, pretnje, medijski napadi, pritisci i nereagovanje institucija na sve nabrojano“.

Otvarajući konferenciju, šef Medijskog odeljenja Fondacije Konrad Adenauer iz Sofije Krstijan Špar rekao je da se globalni uslovi za profesionalno novinarstvo pogoršavaju, sloboda medija je pod pritiskom autoritarnih političkih modela, zato su potrebni veći napori da se dobije i zadrži profesionalno okruženje za medije.

Šef Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Andrea Oricio rekao je večeras u Beogradu da u vremenima krize prva žrtva istina i da je jasno da je uloga medija ogromna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari