Tačno je da su predstavnici američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) bili uključeni u istragu o ubistvu trojice braće Bitići, kao i da su u jednoj severnoj zemlji ispitivali svedoka, ali od toga na kraju ništa nije bilo, ističe za Danas Vladimir Vukčević, nekadašnji tužilac za ratne zločine Srbije.
On je, povodom izjave DŽenifer Braš, bivše direktorke Kancelarije za Balkan u Stejt departmentu i zamenice američkog ambasadora u Beogradu, da je tesno sarađivala sa FBI-om u potrazi za svedocima ubistva američkih državljana Agrona, Mehmeta i Ilija Bitićija 1999. godine, objasnio da je upravo Tužilaštvo za ratne zločine, na čijem je tada bio čelu, došlo do saznanja u istrazi i da su o tome razgovarali sa Ambasadom SAD u Srbiji, koji su potom obavestili FBI.
– Predstavnici FBI su nas pitali da li mogu da ispitaju tog svedoka do kojeg smo došli, i mi smo pristali. Tako da je organizovano ispitivanje u jednoj severnoj zemlji, ne mogu da kažem u kojoj. Međutim, svedok je tražio benificije, odnosno da mu FBI obezbedi azil u Americi, pošto je već dobijao razne pretnje, na šta Amerikanci nisu pristali, jer je, da kažemo, bio blizak zločinima. Tako da je sve to „palo u vodu“. O svemu, te o celoj istrazi o ubistvu braće Bitići sam razgovarao sa Aleksandrom Vučićem, tako da je on o svemu obavešten. O tome sam i ranije pričao, ukazuje Vukčević za Danas.
Podsetimo, DŽenifer Braš je za Glas Amerike izjavila da su svedoci koji su imali saznanja o ubistvu braće Bitići bili previše uplašeni da bi pružili dokaze protiv Gorana Radosavljevića Gurija, bivšeg komandanta srpske Žandarmerije, aktuelnog člana vladajuće Srpske napredne stranke. Ona je napomenula da svedoci možda više i nisu u Srbiji.
– Dok sam radila u američkoj ambasadi u Beogradu imali smo predstavnika FBI, koji je sarađivao sa ljudima koji su se bavili ratnim zločincima, kao i sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Srbije i američkim istražiteljima jer, pre svega – ova trojica braće su američki državljani. Čak i u to vreme znali smo da je komandant logora gde su braća ubijena bio Goran Radosavljević Guri. Verujemo da je on izdao naređenje za ta ubistva. Guri je kasnije, kako sam čula, osnovao bezbednosnu kompaniju koja je radila i za Demokratsku stranku dok je bila na vlasti – izjavila je Braš.
Agron, Mehmet i Ilija Bitići, državljani SAD albanskog porekla, koji su se u sastavu „Atlantske brigade“ borili na strani Oslobodilačke vojske Kosova tokom rata na Kosovu, uhapšeni su po završetku NATO intervencije, dok su pomagali komšijskoj izbegličkoj porodici da pređe u Srbiju. Privedeni su krajem juna 1999. zbog ilegalnog ulaska u tadašnju Jugoslaviju zbog čega ih je sud u Prokuplju osudio na 15 dana zatvora. Četiri dana pre isteka kazne izvedeni su iz zatvora, odvedeni u Petrovo Selo u istočnoj Srbiji, gde su 9. jula ubijeni. NJihova tela nađena su 2001. godine u jednoj od dve masovne grobnice u tom mestu. U vreme zločina Goran Radosavljević Guri bio je komandant baze Specijalne antiterorističke policijske jedinice u Petrovom Selu.
Oslobođeni
Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu je 2012. godine oslobodilo bivše policajce Sretena Popovića i Miloša Stojanovića, optužene za pomaganje ubistva braće Bitići, jer nije dokazano da su izvršili krivična dela za koje se terete.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.