Vulin propisuje način za rešavanje stambenih potreba 1Foto:Una Mletić

Korisnicima privremenog smeštaja hotela „Bristol“ ne mogu se dati stanovi radi trajnog rešavanja stambenog pitanja na osnovu Odluke Ministra odbrane od 15. 8. 2018. godine, ukazao je, odgovarajući na pitanja Danasa, Zoran Pašalić, Zaštitnik građana.

Upitan da li Ministarstvo može da raspolaže prema sopstvenom nahođenju stanovima koje je Grad dodelio za zbrinjavanje vojnih beskućnika iz Bristola, Zaštitnik navodi da je „Zaključkom Vlada Republike Srbije od 2. 8. 2018. godine, Vlada dala saglasnost da se prenese pravo svojine na nepokretnostima Grada Beograda u svojinu Republike Srbije, bez naknade, za potrebe Ministarstva odbrane, a da će tim stanovima raspolagati Ministarstvo odbrane, u cilju rešavanja stambenih potreba aktivnih i penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u skladu sa propisima koji regulišu stambenu oblast“.

– Podtačkom 1. člana 5. Zaključka navedeno je da će se uslovi i kriterijumi za dodelu i korišćenje određenih stanova iz tačke 1. ovog zaključka, za privremeni smeštaj pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, pojedinih korisnika usluge privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“ utvrditi posebnom aktom Ministarstva odbrane, saopštio je Zaštitnik i dodao da na osnovu navedenog proizilazi da je Zaključkom Vlade od 2.8.2018. godine, utvrđeno na koji način će se raspolagati stanovima koje je Grad Beograd preneo u svojinu Republike Srbije za potrebe Ministarstva odbrane.

U pismu koje su vojna lica u penziji uputila Zaštitniku građana navedeno je da su pravnici iz Bristola uočili niz zakonskih nepravilnosti. Komentarišući sukob mišljenja Zaštitnik građana navodi da: „dopis koji sam dobio od Udruženja vojnih beskućnika 14. 8. 2019. godine, nije koncipiran kao pravničko mišljenje, već izražava nezadovoljstvo korisnika privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“ zbog nerešenog stambenog pitanja, posebno što se nalaze u situaciji da se iz privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“ presele u stanove ili sobe u vojnosamačkom hotelu koji se dodeljuju ponovo na privremeno korišćenje.

– Stambeno zbrinjavanje oficira i njihovih porodica koji su došli iz bivših jugoslovenskih republika, traje skoro 30 godina, a obaveza države je da ovom problemu pristupi veoma ozbiljno i odgovorno. Moj posao je bio da, u skladu sa ovlašćenjima Zaštitnika građana, u konkretnom slučaju u postupku kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva odbrane utvrdim da li je Ministarstvo prilikom sagledavanja prava korisnicima privremenog smeštaja hotela „Bristol“ na privremeni smeštaj u stanu ili u hotelu „Zvezdara“, povredilo republičke zakone, propise i opšte akate, kojim je ovo pravo regulisano, istakao je Zaštitnik.

Kako je naveo „u toku postupka kontrole imalo se u vidu da je Vlada Republike Srbije donela zaključak 05 broj: 360-7473/2018 od 2. 8. 2018. godine, u kome je u tački 1. navedeno je da je Vlada saglasna da se prenese pravo svojine na nepokretnostima Grada Beograda u svojinu Republike Srbije, bez naknade, za potrebe Ministarstva odbrane, koje čini 134 stambene jedinice koje se nalaze u Beogradu, čije je struktura, površina i lokacija bliže opisna u Tabelarnom pregledu stanova po opštinama, koji čini sastavni deo ovog zaključka“.

– U tački 5. navedeno je da će nepokretnostima – stanovima iz tačke 1. ovog zaključka koje se prenose u svojinu Republike Srbije raspolagati Ministarstvo odbrane, u cilju rešavanja stambenih potreba aktivnih i penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u skladu sa propisima koji regulišu stambenu oblast. Zatim je navedeno i da će se uslovi i kriterijumi za dodelu i korišćenje određenih stanova iz tačke 1. ovog zaključka, za privremeni smeštaj pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, pojedinih korisnika usluge privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“ utvrditi posebnim aktom Ministarstva odbrane – ukazao je on i napomenuo i to da Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad Vlade pa u tom smislu nema nadležnost da preispituje doneti zaključak niti da utiče na izmenu ovog podzakonskog akta.

Zaštitnik građana je, kako navodi, u „ovom postupku kontrole pre svega utvrđivao da li je Ministarstvo odbrane postupalo u skladu sa podzakonskim aktima Vlade RS kao i zakonom i podzakonskim aktima Ministarstva odbrane kojima je regulisana stambena oblast. Zaštitnik građana je imao u vidu da je članom 111a Zakona o odbrani propisano da ministar odbrane propisuje način i kriterijume za rešavanje stambenih potreba zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije uz saglasnost Vlade“.

– Zbog svega navedenog, tokom postupka kontrole rada Ministarstva odbrane, a što je konstatovano i u Preporuci Zaštitnika građana od 22. 7. 2019. godine, nisam našao osnov da zaključim da je Ministarstvo odbrane postupilo suprotno zaključku Vlade RS niti da je postupilo suprotno zakonu i svojim podzakonskim aktima kada je utvrdilo da se korisnicima privremenog smeštaja hotela „Bristol“ ne mogu dati stanovi radi trajnog rešavanja stambenog pitanja na osnovu Odluke Ministra odbrane od 15. 8. 2018. godine, saopštio je Zaštitnik građana.

 

Kriterijumi za privremeni smeštaj

– Tokom postupka kontrole utvrđeno je da je u skladu sa navedenim članom zakona ministar odbrane, a u skladu sa Zaključkom Vlade RS, doneo Odluku o određivanju stanova za privremeni smeštaj i utvrđivanju uslova i kriterijuma za dodelu i korišćenje stanova za privremeni smeštaj pripadnika Ministarstva i Vojske korisnika usluge privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“ 15.8.2018. godine, kojom je utvrdio kriterijume za privremeni smeštaj u stanu, naveo je Zaštitnik i dodao da su takođe, sagledani i kriterijumi za trajno rešavanje stambenog pitanja i zaključeno je da propisani kriterijumi koji se primenjuju radi trajnog rešenja su pitanja različita od onih koji propisuje Odluka ministra odbrane koja se odnosi na privremeni smeštaj korisnika privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“, kao i sam postupak ostvarivanja prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari