Ministar odbrane Aleksandar Vulin pozvao je danas poslanike Skupštine Srbije da usvoje predložene zakone i odluke iz oblasti odbrane čijom bi se primenom, kako je objasnio, dodatno uredio i unapredio sistem odbrane u svim njenim segmentima, kao i rad Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
Vulin je, obrazlažući zakone za skupštinskom govornicom, rekao i da bi se isto tako ispunile međunarodne obaveze iz zaključenih ugovora i nastavilo angažovanje u multinacionalnim operacijama i ove godine.
Vulin je naveo da je angažovanje VS i pripadnika odbrane u multinacionalnim operacijama Ujedinjenih nacija (UN) i Evropske unije (EU) veoma značajno za spoljnu politiku Srbije.
„Učešćem u multinacionalnim operacijama Srbija pokazuje da je aktivni činilac u očuvanju međunarodnog mira i bezbednosti i na taj način jača svoj ugled u međunarodnom okruženju“, rekao je Vulin.
On je rekao da VS na ovaj način jača vlastite odbrambene kapacitete i štiti nacionalnu bezbednost.
„Predlogom Godišnjeg plana upotrebe VS i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2018. godini nije planirano značajno povećanje postojećeg angažovanja VS van naših granica, već zadržavanje dostignutog i postojećeg nivoa angažvanja“, rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, u 2018. godini planiran je nastavak angažovanja u pet mirovnih misija pod komandom UN, i to u Kongu, na Kipru, Libanu, Bliskom Istoku i Centralnoafričkoj Republici, kao i četiri multinacionalne operacije pod komandom EU, i to dve u Somaliji, jedna u Centralnoafričkoj Republici i jedna u Maliju.
On je dodao da je Srbija sa UN zaključila memorandum o razumevanju u sistemu stend baj aranžmana gde bi, ukoliko bude potrebno, UN pozvala Srbiju da da svoj doprinos.
Vulin je ukazao na to da Srbija zadržava pravo da o svakom od konkretnih pitanja donese odluku koja ne mora uvek da bude pozitivna, već onakva kako uslovi nalažu i politika zemlje diktira.
On je rekao da Predlog Godišnjeg plana upotrebe VS u multinacionalnim operacijama sadrži i jednu operaciju EU za upravljanje krizama u kojoj VS do sada nije učestvovala, a to je operacija u Mediteranu, čiji je cilj ublažavanje posledica i rešavanje migrantske krize u Evropi.
„Za nas je veoma dobro da budemo tamo gde se migrantska kriza dešava i da unapred znamo šta nas očekuje i sa čim se borimo“, rekao je Vulin.
On je rekao da je u 20 multinacionalnih operacija UN i EU u 2018. godini planirano angažovanje naših pripadnika na istom nivou kao što je bilo protekle godine.
„Trenutno učestvujemo sa 328 pripadnika, od čega su 38 pripadnice ženskog pola. U pet mirovnih operacija angažovano je 306 pripadnika, a u četiri mirovne operacije pod kontrolom EU ukupno 22 pripadnika“, rekao je Vulin.
Vulin je istakao da je Predlog zakona o vojnom obrazovanju za Srbiju od ogromnog značaja.
„Potreban nam je Zakon o vojnom obrazovanju da bi usvajanjem ovog propisa, koji uređuje specifičnost vojnog obrazovanja, dovršili proces usklađivanja propisa. Vojno školske ustanove bi mogle da postanu integralni deo obrazovnog sistema Srbije. One to sada nisu“, rekao je Vulin.
Vulin je rekao i da bi se usvajanjem izmena i dopuna Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije obezbedilo efikasnije funkcionisanje sistema odbrane, izvršavanje funkcije i zadataka VS.
On je rekao i da je neophodno da se usvoje izmene i dopune Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji u cilju očuvanja postojećeg radno-pravnog statusa pripadnika Agencije i radi usklađivanja sa usvojenim novim zakonima, Zakonom o policiji, koji je stupio na snagu 5. februara 2016. godine i Zakonom o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.
Na dnevnom redu sednice je i potvrđivanje međunarodnih ugovora iz oblasti odbrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.