Milioni Amerikanaca gutaju vitamine, lekovite travke i druge dijetetske dodatke. Godišnja prodaja premašuje 23 milijarde dolara, a na tržištu je više od 40.000 takvih proizvoda.
To što su deset godina istraživanja i potrošene dve i po milijarde dolara pokazali da nema isceljenja alternativnom medicinom, izgleda da ne utiče na trećinu Amerikanaca koja koriste razne dodatke iako za većinu nisu dokazana pozitivna svojstva. Štaviše, svake godine registruje se više desetina hiljada zdravstvenih problema povezanih sa uzimanjem raznih dodataka. Pilulice ginka obogaćene olovom, arsenik u lekovitim travama, bacili u sirupu protiv grčeva za bebe ili u onom za lakše izbijanje zuba, otrovni metali, paraziti i još koješta, svuda su u prirodi ali poslednjih godina i u „prirodnim“ i dijetetskim dodacima.
I ako se po strani ostavi pitanje da li vitamini i razni dodaci ishrani zaista deluju, pitanje njihove bezbednosti ostaje. Kao i pitanje podudarnosti onoga što piše na bočici i onoga što je zaista u njoj.
Četvrtina raznih dijetetskih dodataka koje su nezavisne kompanije i laboratorije testirale u poslednjih deset godina bila je u najmanju ruku problematična“, prenosi AP. Neki su imali kontaminirane sastojke, nekima su se sadržaj i naznačeno na etiketi razilazili, neki su imali povišeni sadržaj nebezbednih ili toksičnih materija, a neki i prave lekove maskirane kao prirodne dodatke. Testiranja su pokazala i da recimo dodaci za bebe nisu sadržali joda koliko se tvrdi, kao i da pilule žen šena ne sadrže žen šen. Industrija dodataka ipak tvrdi da su problemi kvaliteta pre izuzetak nego pravilo.
– Verujem da problem nije veliki, da poznate i renomirane marke zaslužuju reputaciju koju imaju – kaže predsednik Američkog udruženja za lekovite trave Majkl Mekgafin.
Farmaceutska industrija mora da dostavi vladi dokaze o bezbednosti i efikasnosti lekova koje proizvodi pre nego što izađu u prodaju. To ne važi za „saplemente“. Pre 15 godina Kongres je usvojio zakon kojim se dodaci tretiraju kao hrana i mogu da idu na tržište bez odobrenja Savezne uprave za hranu i lekove (FDA). Uprava može da deluje kod dodataka samo ako se neki potrošač razboli ili ako problem bezbednosti „izađe na svetlo dana“.
Sadržaj otrova nije limitiran
Američkim zakonom je predviđeno da Savezna uprava za hranu i lekove može da utvrdi propise o kontroli kvaliteta za proizvode koji se prodaju u SAD što je Uprava, nakon 13 godina, učinila i ti propisi upravo stupaju na snagu. Propisima se pak ne utvrđuju testovi koje kompanije moraju da urade da bi dokazale šta je u proizvodima. Takođe se ne limitira sadržaj nekih otrova, poput olova, niti se menja način na koji se dodaci prodaju. Kvalitet dodatka ostavljen je proizvođaču „na dušu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.