Za dve godine izvršio preko 3.000 krađa 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Profesor Jels Nilsen iz Kopenhagena oborio je rekord po broju krađa u roku od samo dve godine.

Za dve godine izvršio preko 3.000 krađa 2List Vreme donosi vest o profesoru koji je oborio rekord po broju krađa. On je optužen da je za dve godine izvršio preko 3.000 krađa.

Profesor Jels Nilsen iz Kopenhagena bio je ugledni građanin, poštovan među svetom jer je predavao strane jezike. Sve u gradu je zatekla vest o hapšenju profesora, a istraga je pokazala da je on zaista kradljivac i to rekorder.

Sudski stručnjaci podvrgli su profesora raznim pregledima i tako ustanovili da je on zaista kleptoman, koji boluje od želje za sakupljanjem tuđih predmeta.

On nikada nije koristio stvari koje je ukrao. Naprotiv, on ih je čuvao na svom tavanu i u podrumu. Čak je i vodio spisak o svim predmetima koje je sakupio.

Profesor je krao sve do čeka je mogao da dođe. Tako je kod njega nađeno preko 100 nalivpera koje je Nilsen ukrao svojim đacima.

Ukradene stvari Nilsen nije prodavao niti se njima služio, samo je pravio zbirku da bi se mogao diviti ovim raznolikim predmetima.

On je u iskazu tvrdio da do pre dve godine nije patio od kleptomanije. Međutim tada su lopovi upali u njegov stan i ukrali razne stvari, pa je od tada krađa postala i njegova strast. Tako je i on postao kradljivac i ukrao preko 3.000 predmeta za dve godine.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Za dve godine izvršio preko 3.000 krađa 3List Pravda donosi nam romantičnu priču o ženi koja je pešačila od Poljske do Francuske da bi videla svog muža. Reč je o Mariji Zlotovskoj koja ima 39 godina i čiji muž je bio na radu u Francuskoj.

Po koje pismo i poneka vest od muža bilo je suviše malo za vernu ženu. Neprestano ju je mučila čežnja za mužem.

Ona je po svaku cenu želela da ode kod muža i da ga ponovo vidi, međutim put je bio skup, a ona nije imala dovoljno novca. Rešila je da pođe pešice.

Početkom novembra ona je izašla iz svoje kuće i prešavši celu poljsku teritoriju, celu Nemačku i deo Francuske stigla u Pariz.

Odmah je našla stan svog muža, ali ju je tu dočekalo neprijatno iznenađenje. Saznala je da on živi sa drugom ženom.

Muž je potresen količinom ljubavi koju je njegova žena iskazala takvim činom, odmah odlučio da prekine vezu sa drugom ženom. On je pokušao kod francuskih vlasti da izbori ostanak za svoju suprugu u Parizu, ali vlasti nisu imale puno razumevanja za njihov slučaj.

Žena se ubrzo vratila u Poljsku, ali ovoga puta železnicom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari