Direktor misije USAID u Srbiji i Crnoj Gori Majkl Harvi u okviru Programa za planiranje i reagovanje u kriznim situacijama, vatrogasnim jedinicama iz Niša, Vranja, Prokuplja, Leskovca, Preševa, Kuršumlije, Bujanovca i Medveđe uručio je 71 komplet indivudualne opreme za vatrogasce, dva kompresora, 30 izolacionih aparata za disanje, ukupne vrednosti 185.

Direktor misije USAID u Srbiji i Crnoj Gori Majkl Harvi u okviru Programa za planiranje i reagovanje u kriznim situacijama, vatrogasnim jedinicama iz Niša, Vranja, Prokuplja, Leskovca, Preševa, Kuršumlije, Bujanovca i Medveđe uručio je 71 komplet indivudualne opreme za vatrogasce, dva kompresora, 30 izolacionih aparata za disanje, ukupne vrednosti 185.000 dinara.
– Vatrogasci sa juga Srbije bili su ljudi koji su prvi intervenisali tokom prošlog leta u gašenju požara na području juga Srbije. Reč je o izuzetno hrabrim ljudima, koji su zaslužili poboljšanje uslova u kojima rade, a pre svega u vanrednim situacijama u kojima su ugroženi ljudski životi i imovina građana. Zato smo i doneli odluku o ovoj donaciji – rekao je Harvi, na svečanosti u Vranju.

Narednog leta tri helikoptera

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova iz Sektora za zaštitu i spasavanje Predrag Marić, na pitanje novinara Danasa hoće li Srbija nabaviti protivpožarni avion za gašenje šumskih požara, a ne da se oslanja na pomoć drugih zemalja odgovorio je: „O tome se vode razgovori, i ne mogu vam dati precizan odgovor. Ono što sa sigurnošću mogu da kažem u ovom trenutku to je da će Srbija u narednoj godini imati tri helikoptera MUP Srbije koji će biti namenjeni gašenju šumskih požara na teritoriji cele države.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za zaštitu i spasavanje Predrag Marić ukazao je da je tokom ove godine registrovano čak 25.000 akcija u kojima su učestvovali pripadnici vatrogasnih jedinica. On je ukazao na činjenicu da u ovaj sektor, pre svega u nabavku novih vatrogasnih vozila, u Srbiji nije ulagano gotovo četvrt veka i najavio obnovu voznog parka.
– U toku je akcija Ministarstva tokom koje će vatrogasne jedinice na teritoriji Srbije dobiti ukupno 89 novih vozila. Nabavljeno je i 800 kompleta vatrogasnih odela. Za Vranje kao centar Pčinjskog okruga predviđena su četiri nova vozila i dodatna oprema – rekao je Marić. Misli da posebnu pažnju treba posvetiti jedinicama koje su i ove godine imale najviše posla, a to su jedinice na području juga Srbije u opštinama Prokuplje, Kuršumlija, Niš i Vranje gde je i registrovano najviše požara.
Direktor Programa USAID za planiranje i reagovanje u kriznim situacijama Majkl Pilsberi naglasio je da prirodne katastrofe i druge opasnosti sa kojima se Srbija suočava u poslednjih nekoliko godina pokazale da lokalni vatrogasci na prvoj liniji odbrane igraju važnu ulogu u prevenciji, ali i reagovanju neposredno nakon nastanka vanredne situacije.
– Službe za hitno reagovanje u takvim situacijama moraju da se oslanjaju na sopstveno znanje, iskustvo i mogućnosti, što zavisi od njihovog znanja, obučenosti, ali i opremljenosti, zato je i realizovan ovaj ceo projekat – rekao je Pilsberi na svečanosti uručenja opreme u Osnovnoj školi „Branko Radičević“ u Vranju.
Primena nove opreme demonstrirana je na pokaznoj vežbi, gašenja požara u objektu osnovne škole, što je bila i prva prilika da se javnost Vranja, ali i juga Srbije na konkretnom primeru uveri u rad vatrogasaca u vanrednim situacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari