Članak o organizaciji GLICE (Gej i lezbejski info centar) uklonjen je sa srpskog ogranka Vikipedije, tvrde borci za prava seksualnih manjina. Sa druge strane, uređivački tim srpske Vikipedije za skidanje teksta navodi nerelevantnost organizacije.
U GLIC-u ističu da je tekst uklonjen prvog jula, istog dana kada se i predsednik Srbije Boris Tadić, pomalo neočekivano sastao da delegacijom za gej i lezbejska prava i podržao održavanje ovogodišnje Parade ponosa.
– GLIC neće da se meša u uređivačku politiku na srpskom jeziku, ističu u ovoj organizaciji, ali i dodaju da to nije prvi put da na ovom odeljku globalne enciklopedije brišu tekstovi koji se odnose na homoseksualce, lezbejke i transeksualce.
U istoj poruci organizacije je izrazila strah da ovakve teme nisu dobrodošle na srpskoj Vikipediji i apelovala da se srpska Vikipedija izbori sa homofobijom u svojim redovima.
Ipak, u Vikipediji odbacuju optužbe i ističu da je tekst o GLIC-u uklonjen zbog nerelevantnosti organizacije.
– Kada su u pitanju organizacije ili kompanije, pravila su jasna i administratori ih se pridržavaju bez obzira u čijem je interesu određeni članak. Bitno pravilo slobodne enciklopedije je to da se članak o određenoj organizaciji može publikovati samo ukoliko je organizacija društveno relevantna. Konkretno, to bi značilo da organizacija treba da ima svoju istoriju, aktivnosti koje su bile društveno uočene i prepoznate kao izraz interesa određene društvene grupe, ističu u Vikipediji.
Oni dodaju da relevantne LGBT organizacije na Vikipediji na srpskom imaju svoje mesto. Na primer, postoji članak o organizacijama Kvirija i Labris, a LGBT tematika je kvalitetno obrađena i kroz članke „lezbejka“, „gej“, „biseksualnost“, „transrodnost“, „homofobija“, kao i tekst „pregled LGBT istorije“.
Boban Stojanović, iz Centra za promociju kulture i nenasilja Kvirija, kaže za Danas da ova organizacija do sada nije imala problema što se tiče objavljivanja članaka na Vikipediji.
– Već nekoliko godina i na srpskoj i na srpsko-hrvatskoj verziji Vikipedije imamo članak o našoj organizaciji do sada nismo imali nikakvih problema, ni oko sadržaja, niti oko bilo kog drugog materijala koji smo postavljali na naše stranice, ističe Stojanović.
Naš sagovornik ističe da iako se na ovoj stranici nisu suočavali sa homofobijom, to je bilo primetno na drugim mestima, kao što je pokušavanje obaranja sajtova queeriacentar.org na kome su oglašavali svoje aktivnosti, kao i upad na sajt kafenisanje.com koji je posvećen prijateljicama gej muškaraca, a česta meta hakera su bili i profili na socijalnim mrežama.
Boris Milićević, osnivač Gej Strejt Alijanse, kaže za Danas da je srpski ogranak Vikipedije već više puta dobijao primedbe da je pristrasan i konzervativan, a posebno u člancima koji se tiču nacionalne istorije.
– Kao osnovno sredstvo informisanja naših aktivista koristimo naš sajt koji obiluje velikim brojem informacija i godišnjih izveštaja i socijalne mreže, kao što su Fejsbuk i Tviter. Ako neki od naših aktivnih korisnika nađe za shodno da neki tekst o Gej Strejt Alijansi objavi na stranama Vikipedije, mi to podržavamo i do sada nismo imali problema, ističe Milićević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.