Za Kosovo otvaranje "Elektrosevera" sada već nužnost 1foto FoNet/Twitter

– Izdavanje licence za snabdevanje Elektrosevru i konsekventno naplata struje je ne samo obaveza Kosova u brisleskom dijalogu, već i stavka sporazuma o povezivanju između Kosovskog operatora prenosnog sistema (KOSTT-a) i Evropske mreža operatora prenosnih sistema za električnu energiju (ENTSO-E) i taj deo je nedvosmislen – Regulatorni ured za energiju izdaće Elektroseveru licencu za snabdevanje, oni će instalirati strujomere i drugu neophodnu opremu i vršiti u budućnosti naplatu električne energije na severu, navodi Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative, nevladine organizacije iz Kosovske Mitrovice pred dogovor koji bi ove sedmice trebalo da uz posredstvo specijalnog izaslanika Evropske unije za pregovore Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka postignu Beograd i Priština.

Andrić Rakić kaže da su se pregovaračke strane dugo sporile oko licence za distribuciju struje, te da bi u tom segmentu mogle doći eventualne novosti u pregovorima.

– Ono što je u sivoj zoni i oko čega su se pregovaračke strane sporile dugo je licenca za distribuciju za koju Srbija tvrdi da je pregovarala direktno sa KEDS-om koji je u turskom vlasništvu, a koji zaista ima monopol nad distribucijom na Kosovu. Eventualne novosti bi mogle doći samo u tom segmentu. Za sada je javnosti poznato jedino da je sa KEDS-om dogovoreno da kada god rade na infrastrukturi koja se nalazi na Severu, radnici Elektrosevera mogu biti prisutni, navodi Andrić Rakić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije naveo da će firma Elektrosever imati nadležnosti distribucije, ali naša sagovornica napominje da još uvek nije jasno šta to tačno znači. Vučić je tom prilikom i rekao da je to dogovoreno sa predstavnicima Kosovske kompanije za distribuciju električne energije (KEDS) u Istanbulu, dok sa strane Prištine su stigli navodi da u ime Kosova pregovara samo Vlada Republike Kosova.

Naša sagovornica naglašava da sve što se dešava u razgovorima predstavnika Srbije i KEDS-a u Istanbulu nije deo dijaloga, iako je u bliskoj vezi sa njim. S toga detalji tog dogovora ne moraju biti saopšteni nakon sastanka sa Lajčakom, niti biti deo tog novog sporazuma za koji zapravo treba očekivati da bude samo dogovor da se sprovede već dogovoreno.

Za Kosovo otvaranje "Elektrosevera" sada već nužnost 2
foto: Printscreen/YouTube/Nova S

Upitana kako će ti eventualni dogovori i sporazum uticati na hidrocentralu na jezeru Gazivode, kaže da je slučaj isti kao sa termoelektranom Valača, te podvlačim da je Kosovo 2013. čitavu svoju elektromrežu, dakle uključujući i infrastrukturu na Severu, prodalo turskoj kompaniji Calik i Limaku koja je privatizovala KEDS.

– Šta god da je Srbije dogovorila sa turskim menadžmentom za Valač, verujem da će važiti i za Gazivode. Kosovo nad procesom tih pregovora nema veliku kontrolu budući da infrastruktura nije više javno vlasništvo, ali verujem da jesu bili u paralelnim pregovorima sa vlasnicima KEDS-a kako bi pokušali da iskontrolišu ono koliko je moguće, navodi Andrić Rakić.

Naša sagovornica podseća da ugovor sa ENTSO-E koji je potpisan s jeseni 2020. godine je Kosovu omogućio da napusti regulatorni blok sa Srbijom, Crnom Gorom i Severnom Makedonijom, te da se pridruži regulatornom bloku sa Albanijom. Taj ugovor treba da se obnovi u septembru ove godine, te da je zbog toga licenciranje firme „Elektrosever“ za kosovsku stranu sada već i nužnost. ENTSO-E su kosovski zvaničnici licenciranje Elektrosevera obelaći još u julu 2020. godine u roku od 30 dana.

– Iz izjava kosovskog glavnog pregovarača poznato je još i da bi eventualna licenca za snabdevanje Elektroseveru bila ograničena na period od 90 dana i uslovljena ispunjavanjem zahteva iz aneksa sporazuma iz 2015. („road map“) u kom se mahom govori o tehničkim stvarima i pristupu korisnicima, kaže Andrić Rakić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari