Proces donošenja Zakona o izvršenju je bio ubrzan i netransparentan, a Evropska komisija učestvuje u tome tako što legitimiše taj nelegitimni proces, rekao je Nemanja Pantović, iz Združene akcije Krov nad glavom za TV N1.
Aktivisti Združene akcije „Krov nad glavom“ organizovali su u petak, ispred prostorija Delegacije EU u Beogradu, protest protiv sistema iseljavanja u Srbiji ali nisu uspeli da se sastanu sa šefom te misije Semom Fabricijem, kako su ranije planirali, prenosi portal N1, jer im je rečeno da je ambasador trenutno van zemlje.
Donošenje zakona je bilo ubrzano, netransparentno i urađeno tako kako se organizacije koje se bavi ovim pitanjem, poput Za Krov nad glavom ili Efetkiva, ne bi mogle organizovati efikasno da se pritisak izvrši tokom procedure pisanja ovog zakona, kazao je Pantović za N1.
„Kad je zakon izašao u formi nacrta, imali smo priliku samo za jedan protest, a kad je vlada usvojila predlog prošle nedelje, jedine javne rasprave su bile okrugli stolovi koje je sponzorisala upravo EU delegacija, i sa tih “zatvorenih stolova”, jer to nisu bile javne rasprave, a dve su održane tek posle završetka javne rasprave, niti je bilo izveštaja, niti smo bili pozvani na njih, niti su oni najavljeni na valjan način“, objasnio je on za tu televiziju.
A onda, kako je dodao Pantović, u godišnjem izveštaju EK stoji da je pohvaljen rad javnih izvršitelja do sada, u odnosu na ubrzavanje sudskog postupka i uloga koju imaju na rasterećenje sudskog sistema.
„Pripisati im pasivnu monitoring ulogu jeste potcenjivanje njihove uloge. Oni nemaju pasivnu monitoring ulogu, već imaju aktivnu ulogu jer daju vladi zeleno svetlo da nacrt ide u skupštinu“, naveo je on u emisiji „Dan uživo“.
Istakao je i da je EU delegacija „aktivno učestovala u sabotiranju javne rasprave“, koja je trajala samo 13 dana, i da je ovo zakon koji zahteva javnu raspravu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.