Kako mediji izveštavaju o deci, koji su najčešći propusti koje tom prilikom prave, ali i kako da profesionalnije pristupaju osetljivim temama zaštite najmlađih u javnom govoru, glavne su teme seminara za novinare posvećog profesionalizaciji izveštavanja o deci koji će se održati sutra i prekosutra, četvrtak i petak, u Kući ljudskih prava u Beogradu.
Seminar će otvoriti Marko Nedeljković, predsednik Centra za profesionalizaciju medija i medijsku pismenost (CEPROM) i profesor novinarstva na Fakultetu političkih nauka prof. dr Veselin Kljajić.
Nedeljković će predstaviti najnovije podatke istraživanja o medijskoj slici dece u Srbiji u 2018. godini koji govore o nezdravoj medijskoj klimi i senzacionalnom, negativnom i nezaiteresovanom pristupu medija problemima najmlađih.
Prof. dr Veselin Kljajić će govoriti o nalazima istraživanja koji pokazuju da, kada se izveštava o deci, dominira negativan sadržaj, raste intenzitet senzacionalizma ali paradoksalno sa time i prag naše tolerancije na nasilje, dok su profesionalni standardi na margini, kako je izjavio Kljajić.
– Ovo istraživanje pokazalo je i da intenzitet medijskog senzacionalizma raste. I kako taj intenzitet raste, tako mi dolazimo u jednu paradoksalnu situaciju da se naš prag tolerancije na nasilje, različite vrste zlostavljanja, nesreće i pogotovo vršnjačko nasilje podiže, a to onda znači i da se empatija smanjuje. To u daljoj konsekvenci znači da smo mi kao društvo „oguglali“ na te vrste sadržaja i više ih i ne doživljavamo tako dramatično koliko bi trebalo. To je veliki problem i to mora da se menja. Jedan od načina da se takvo stanje unapredi jeste senzibilizacija i dodatna profesionalizacija novinara koji izveštavaju o osetljivim društvenim grupama poput dece, objasnio je Kljajić.
U okviru seminara čiji je cilj upravo da obuči novinare kako da pristupe ovim temama, predavanja za kolege će održati Milorad Ivanović iz Dart centra za medije i trauma iz Njujorka sa temom „Kako intervjuisati decu koja su žrtve zločina ili akteri incidenata i kako izveštavati o deci u tekstovima i prilozima sa negativnom konotacijom“. Zatim će Lidija Tomić sa Dojče vele akademije govoriti o inovativnim načinima izveštavanja o deci i za decu. Drugog dana prof. dr Veselin Kljajić govoriće o značaju profesionalnih standardna prilikom izveštavanja o deci, ispred Saveta za štampu kolegama će se obratiti Gordana Novaković koja će predstaviti etičke standarde za izveštavanje, dok će Jadranka Milanović ispred UNICEF Srbija govoriti o dečijim pravima.
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta koji sprovodi Centar za profesionalizaciju medija i medijsku pismenost (CEPROM), a koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu i ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Efikasnije kažnjavanje u elektronskim medijima
Nalazi istraživanja koje je UNICEF proteklih godina sprovodio sa Udruženjem novinara Srbije i sa regulatornim telom, pokazali su da je mnogo više prekršaja Kodeksa novinara Srbije u štampanim medijima, kao posledica činjenice da su etički kodeksi samoregulativna akta, a ne zakonska regulativa, što znači da ne podrazumevaju izričite sankcije, krivične prijave i plaćanje kazni, kao što je slučaj sa elektronskim medijima. Ovo poslednje istraživanje je to i potvrdilo, predstavlja Jadranka Milanović ispred UNICEF Srbija, kao jedan od glavnih zaključaka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.