Članovi opštinskog Štaba za vanredne situacije na poslednjoj sednici jednoglasno su usvojili predlog finansiranja sistema zaštite i spašavanja u 2013. godini u opštini Nova Varoš. Okosnicu ovog plana čini izdvajanje sredstava u iznosu od 2.000.000 dinara za nabavku motornih sanki i cisterne za vodu, dok bi 3,3 miliona dinara iz budžeta lokalne samouprave trebalo da bude opredeljeno za ostale brojne aktivnosti u ovoj oblasti.


Izglasavanju odluke prethodilo je detaljno obrazloženje finansijskog plana za sistem zaštite i spašavanja u narednoj godini. Odluku je obrazložio načelnik opštinskog Štaba Radivoje Bujišić. Predlog, koji će biti upućen na razmatranje odbornicima novovaroškog parlamenta, sadrži sedam tačaka. U slučaju potrebe, predviđeno je da 1,5 miliona dinara iz opštinske kase bude izdvojeno za troškove angažovanja osposobljenih pravnih lica u skladu sa ugovorom za izvršavanje zadataka zaštite i spasavanja (to podrazumeva sredstva za čišćenje snega, sanaciju klizišta, zaštitu od poplava i slično), dok je milion dinara namenjeno za saniranje šteta nastalih prirodnim i drugim nezgodama, u skladu sa materijalnim mogućnostima.

– Predlogom je predviđeno i da po 200.000 dinara bude namenski opredeljeno za obuku stanovništva u oblasti zaštite i spasavanja i pripremanje, opremanje i obuku jedinica opšte namene. Procena je da bi oko 150.000 dinara bilo potrebno za pripremanje, opremanje i obuku poverenika i zamenika poverenika i isto toliko za obuku i pripremu Štaba za vanredne situacije. Za redovno godišnje servisiranje sistema za uzbunjivanje na teritoriji novovaroške opštine, neophodno je iz gradske kase izdvojiti sredstva od milion dinara, kazao je Bujišić, posebno ističući činjenicu da je prioritet kupovina motornih sanki i cisterne za prevoz vode „žednom“ stanovništvu. On je podsetio da je Opštinskom veću već upućen zahtev za nabavku motornih sanki, jer je prošle zime život pojedinaca često visio o koncu i izrazio očekivanje da će biti realizovana inicijativa za dopremanje iz Austrije bar jednih polovnih sanki, koje koštaju oko desetak hiljada evra.

Kao odgovor članu opštinskog Štaba za vanredne situacije Vladanu Popoviću, koji je na prethodnoj sednici upozorio na, po njegovom mišljenju, dramatičan porast oboljevanja žitelja zlatarskog kraja i ove regije od karcinoma, čelnici Štaba izneli su najnovije podatke Instituta „Batut“ o strukturi uzoraka umiranja u Srbiji i po regionima. Prema tvrdnji stručnjaka iz Odeljenja za prevenciju i kontrolu, gorštaci su, ipak, dosta zdraviji od stanovnika u pitomoj ravnici.

– Dok su Vojvođani uvek u vrhu tabela po oboljevanju i umiranju od najmasovnijih bolesti, stanovnici Zlatiborskog okruga su, prema sačinjenom nacionalnom atlasu bolesti, registrovani na poslednjem mestu, navodi se i izveštaju „Batuta“ koji je članovima Štaba dostavio Radivoje Bujišić.

U njemu se još napominje da je najveća stopa novoobolelih od različitih oblika karcinoma uočena u Pirotskom okrugu, sledi Borski, a potom Beograd. Najviše registrovane stope kancerogenih oboljenja su u Šumadijskom, Pirotskom okrugu i prestonici, a od raka pluća najčešće oboljevaju muškarci iz Beograda, slede oni iz Pčinjske i Kolubarske regije. Rak dojke najčešće se dijagnostifikuje kod žena u glavnom gradu, zatim u Šumadijskom i Nišavskom okrugu, a karcinom grlića materice najučestaliji je u Jablaničkoj, Borskoj i Pirotskoj regiji.

– Prema podacima stručnjaka, Zlatiborski okrug se u gotovo svim kategorijama strukture oboljevanja nalazi na dnu lestvice i molio bih da proizvoljnim ocenama ne izazivamo paniku među građanima – apelovao je na članove Štaba Bujišić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari