Indeks vladavine prava nezavisnog Svetskog projekta pravde, u odeljku „Građanskopravne pravde“, Srbiju za 2016. godinu rangira kao 5. od 13 država u regionu, a 63. od ukupno 113 rangiranih država u svetu, izjavila je danas ministarka špravde Nela Kuburović na 25. savetovanju privrednih sudova Srbije na Zlatiboru.
Analize Svetske banke već dugi niz godina ukazuju, kako je rekla, na nezavidan položaj Srbije kada je u pitanju brzina prinudnog izvršenja ugovora u privredi, što obuhvata kako parnični tako i izvršni postupak pred Privrednim sudom u Beogradu.
„Izveštaj za 2017. godinu, svrstava Srbiju na 61. mesto u rangiranju 190 jurisdikcija, dakle ispod svetskog proseka, iako je na osnovu poslednjeg izveštaja Komisije Saveta Evrope za unapređenje efikasnosti pravosuđa utvrđeno da je Srbija napredovala kada je reč o broju dana potrebnim za rešavanje sporova u građanskim i privrednim predmetima u prvom stepenu“, rekla je Kuburović.
„Ovakav položaj Srbije je rezultat istraživanja po kojem je u Srbiji neophodno 635 dana da bi se prinudno izvršila potraživanja iz ugovora. U okviru toga, metodologijom je utvrđeno da je neophodno odvojiti 30 dana za podnošenje tužbe i njeno dostavljanje tuženom, te 495 dana za prvostepeni parnični postupak i donošenje pravosnažne odluke pred privrednim sudom, te 110 dana za prinudno izvršenje presude“, navela je Kuburović.
Po njenim rečima, kvalitet sudskog postupka ocenjen je sa ocenom 13 na skali od 0 do 18, dok metodologija upućuje da u Srbiji troškovi ovih postupaka iznose čak 40.8 odsto vrednosti potraživanja, dok u Sloveniji oni iznose samo 12.7 odsto, u Hrvatskoj 16.7 odsto, a u Austriji 20.6 odsto.
I upravo dužina trajanja postupka je jedan od razloga ovako visokog iznosa ukupnih troškova postupka, koji nisu uspeli da se smanje iako su 2015. godine usledile izmene Zakona o sudskim taksama.
„Ne iznenađuje da zemlje koje su visoko kotirane na ovoj rang listi naročiti akcenat stavljaju na razvoj alternativnih načina rešavanja sporova u okviru reforme pravosuđa, ali i strateškog razvoja privrede. Šta više, prednosti su prepoznate i na nivou Saveta Evrope i Ujedinjenih nacija“, rekla je Kuburović.
Ona je istakla da važeći propisi daju pravni osnov razvoju prakse privredne medijacije, ali ne može da se očekuje da pravila sadržana u bilo kom propisu budu dovoljna garancija uspešnog razvoja medijacije.
„Krajem marta ove godine, ministarstvo je privrednim sudovima u Srbiji uručilo računarsku opremu i druge uređaje, čija je vrednost bila gotovo 120 miliona dinara. To je najveće ulaganje Republike Srbije u računarsku infrastrukturu privrednih sudova do sada“, rekla je Kuburović.
Dodala je da su u završnim fazama projekti, koji će dovesti do bržeg evidentiranja predmeta u privrednim sudovima i automatizaciju donošenja određenih sudskih akata. Navedenim projektima predviđen je i razvoj novog, jedinstvenog softverskog rešenja za vođenje predmeta ,za privredne sudove, koji će podržati elektronsku razmenu podataka sa drugim državnim organima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.