Povlačenje američke vojske iz gradova do 30. juna, inače prve faze potpunog povlačenja Amerikanaca iz Iraka do kraja 2011, u toku je. Istovremeno, najnoviji bombaški napadi šire sumnje u sposobnost iračkih snaga da zaštite ljude. Ali uprkos tom strahovanju, Amerikanci insistiraju da njihove trupe moraju biti povučene iz gradova u predviđenom roku. Irački premijer Nuri el Maliki američko povlačenje naziva „velikom pobedom“ i najavljuje veliko slavlje za utorak.

U seriji eksplozija ove sedmice u Iraku je ubijeno više od 180 ljudi, od čega samo prekjuče 70 osoba u napadu na pijacu u Bagdadu. U najnovijem napadu koji se dogodio juče ujutru na jugozapadu Bagdada, ubijeno je sedam dok je 130 osoba ranjeno u jučerašnjem napadu. U odvojenom incidentu u prestonici, prema navodima policije, tri bombe usmrtile su tri osobe. Prekjučerašnji napad u šiitskom kvartu kada je ubijeno 70 osoba, dok je 135 ranjeno najkrvaviji je pojedinačni napad u Bagdadu za više od dve godine. Napad se dogodio u vreme najveće gužve na bazaru. Bomba je bila sakrivena ispod povrća na jednoj kamionskoj prikolici. U Bagdadu je u sredu kasno uveče eksplodirala još jedna bomba, takođe u šiitskom delu grada, koja je ubila najmanje jednog civila i ranila desetak drugih, većinom mladih ljudi koji su se zabavljali u sali za bilijar.

Sve donedavno čulo se da je stepen bezbednosti u Iraku na zadovoljavajućem nivou. Najnovije nasilje, međutim, regionalni analitičari posmatraju kao test za iračke gradove i za domaće bezbednosne kapacitete uoči povlačenja vojnika SAD. Početkom godine, međutim, usledila je serija bombaških napada, koji su uneli strah da bi stvari mogle da se promene nagore. Većina novog nasilja na ulicama iračkih gradova ne pripisuje se ogranku Al Kaide u Iraku, već više lokalnim pobunjeničkim grupama, među kojima i Mudžahedin armija i islamska armija Iraka. Obe grupe tvrde da su deo „patriotskog otpora“ sačinjenog samo od Iračana. Najnoviji napadi, navode stručnjaci, imaju sve karakteristike pokušaja sunitske milicije da isprovociraju sektaško nasilje.

Ovih dana su u toku konsultacije između iračkih i američkih zvaničnika o tome koliko i kojih predstavnika američke vojske treba da ostane u iračkim gradovima u svojstvu savetnika i instruktora. Amerikanci zasad odbijaju da zvanično kažu koliki će biti taj broj, tvrdeći samo da će biti „ekstremno mali“. Portparol Bele kuće Robert Gibs kaže da američki lider Barak Obama ne namerava da promeni planove o povlačenju. Na osnovu sporazuma sa iračkim vlastima, većina od 133.000 američkih vojnika u Iraku treba da napuste iračke gradove i povuku se iz vojnih baza do 30. juna.

Borbene operacije trebalo bi da budu okončane do kraja septembra 2010, a preostali američki vojnici da napuste zemlju do kraja 2011.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari