
Gradska odbornica Tamara Milenković Kerković ocenila je da je za „agresivne proteste“ koji su se dogodili sinoć u Nišu odgovoran predsednik Srbije Aleksandar Vučić i apelovala na studente u blokadi i građane Niša da „ne napuštaju miran otpor, jer je on najveća pretnja režimu“.
„Studenti su svih ovih meseci svakodnevno pokazali snagu, istrajnost i moralnu superiornost i to je razlog što uživaju najširu podršku. To je razlog što režim pokušava da provocira nasilje, jer to je teren vlasti. Agresija ne ujedinjuje već razdavaja ljude i ona daje povod za represiju. Pozivam i studente i Nišlije da nastave sa mirnim protestima, jer samo oni delegitimišu režim i održavaju moralnu nadmoć i šire javnu podršku“, navela je Milenković Kerković, odbornica udruženja „Nišlije da se pitaju“ u Skupštini grada, koja je i univerzitetska profesorka.
Ona je ocenila da je „za sinoćnje agresivne proteste odgovoran nenadležni predsednik, koji nije smeo da dođe u Niš, kao ni njegova ’trojka‘ , najavljeni najviši funkcioneri Miloš Vučević, Ana Brnabić i Darko Glišić, ali su „svoje ljude iz SNS-a izložili da budu objekat i ’glineni golub‘ opravdanog besa Nišlija“.
Prema njenim rečima, očigledno je da je održavanje skupa po svaku cenu „bila namerna i umišljajna provokacija Nišlija i da je on morao da bude otkazan.
„Razumna i odgovorna vlast bi reagovala tako što bi otkazala skup i zaštitila građane od sukoba. Glavna ’trojka‘ naravno nije došla. Nije došao ni onaj ko je odlučio da se skup ipak ne otkaže. ‚Glineni golubovi‘ onoga ko je odlučio da se skup, uprkos svemu, održi bili su niški članovi i funkcioneri SNS-a, bili su niški policajci i bile su Nišlije koje su protestovale“, kazala je ona.
Milenković Kerković je dodala da gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović, koji je je poliven vodom i gađan „predmetima“, uprkos svemu takvo poniženje nije zaslužio, a nisu zaslužile ni Nišlije.
„Da je jučerašnja ’redovna stranačka aktivnost SNS-a sa najvišim funkcionerima‘ zakazana u Nišu, predstavljala skup ogromnog rizika, vlast je morala da zna svih prethodnih dana ovih dana. Niko razuman u Nišu nije mogao da insistira da se on održi uprkos neviđenom obezbeđenju, kordonima policije i velikom besu Nišlija zbog svih prethodnih događaja. I da se 15. marta u Beogradu nije desio napad nepoznatim i zabranjenim oružjem na studente i mirne građane, i da nismo gledali iz Niša poslate huligane i parapoliciju u Pionirskom parku, i da nam deca nisu krvavih stopala stigla u Beograd pred grotlo kreiranog Zla, još jedna, jučerašnja šesnaesta žrtva nastrešnice, mladić Vukašin Crnčević, morala je da razumne ljude navede da otkažu skup u Nišu“, navela je u saopštenju.
Ona je naglasila da privedeni niški studenti „moraju da imaju pravedan, zakonit i transparentan, a ne naručen postupak“, podsećajući da im dok su bili zadržani u policiji nije odmah omogućena pravna zaštita, zbog čega je veliki broj Nišlija došao da ih podrži.
„Protesti moraju da se nastave i da nastave da budu mirni jer će sve drugo biti upotrebljeno za represiju prema studentima. Studenti i prosvetni radnici su i do sada bili najveće žrtve režima tokom poslednja četiri meseca. Ne smemo dozvoliti ono što režim i Nenadležni predsednik žele – eskalaciju nasilja. To mu nije uspelo u Beogradu, neće mu uspeti ni u Nišu“, zaključila je Milenković Kerković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.