Tridesetak raseljenih romskih porodica sa skoro 150 članova, više od godinu i po dana nalazi se u improvizovanom staništu u neposrednoj blizini novopazarskih pijaca. Toliko dugo traju i priče o njihovom izmeštanju na trajnu lokaciju. U zbrinjavanje ovih porodica uključio se i UNHCR.

Tridesetak raseljenih romskih porodica sa skoro 150 članova, više od godinu i po dana nalazi se u improvizovanom staništu u neposrednoj blizini novopazarskih pijaca. Toliko dugo traju i priče o njihovom izmeštanju na trajnu lokaciju. U zbrinjavanje ovih porodica uključio se i UNHCR. Novopazarska opština je imala zadatak da pronađe odgovarajuću lokaciju i da je komunalno opremi, a inostrani donator da obezbedi kontejnere.
Ovdašnje lokalne vlasti su odlučile da se naselje za raseljene romske porodice gradi u selu Blaževo na parceli od 85 ari. Lokacija je uređena i na njoj, kako je planirano, treba da se nađe 30 objekata. U 27 će biti smeštene porodice, a tri su namenjena za ambulantu i dva mokra čvora. Poverenik za izbeglice u Novom Pazaru Milisav Milosavljević kaže da je iskopan i bunar za tehničku vodu, a ona za piće moraće da se doprema cisternama jer je vodosnabdevanje problem u celom naselju.
– U opremanje lokacije opština je do sada uložila više od 200.000 evra i sada nam je problem elektrifikacija naselja. Novca treba puno, a opština nema da izdvoji i za to, pa smo zahtev za pomoć uputili UNHCR – naglašava Milosavljević.
Priča o zbrinjavanju raseljenih romskih porodica, koje su utočište u Novom Pazaru našle nakon NATO bombardovanja, traje punih sedam godina. Najpre su se nastanili na staroj deponiji Batnjik, ali su njihova improvizovana staništa od kartona, najlona i platna nekoliko puta gorela do temelja. Inostrani donatori su obećavali pomoć, ali je uslov bio da se izmeste sa smetlišta i da se pronađe odgovarajuća lokacija na kojoj bi bilo izgrađeno naselje sa svim sadržajima. Novopazarski Crveni krst je pre nekoliko godina pokušao da reši taj problem i za pomoć se obratio švedskim donatorima. Urađen je projekat naselja sa predračunskom vrednošću od 15.000 evra. U ovaj grad je dolazio i predstavnik parlamenta potencijalnog donatora i nakon toga stiglo je obaveštenje da parlament Švedske nije podržao tu investiciju.
Kako se saznaje iz izvora bliskih sadašnjem donatoru, porodice Roma sa Kosova u novo naselje je trebalo da se usele najkasnije do kraja minulog jula, ali su predstavnici UNHCR konstatovali da u novopazarskoj lokalnoj samoupravi nisu ispoštovali dogovore, pa 30 kontejnera i dalje ostaje u Beogradu. Pre godinu dana, predstavnici UNHCR su ovim porodicama uručili specijalne šatore sa pećima, dušeke, ćebad i posuđe, uz očekivanje da će se njihov smeštaj rešiti trajno.
Početak izgradnje naselja u Blaževu pratili su i protesti tamošnjeg stanovništva. Oglasio se i Savet Mesne zajednice Blaževo koji tvrdi da ih niko nije obavestio o izgradnji novog naselja. Protestovali su i domicilni Romi u Blaževu i oni su protiv dolaska novih komšija. Naselje između novopazarske pijace i reke Raške, opasano naslagama smeća, starog gvožđa i kartona, potencijalni je izvor zaraze. U više navrata opština je organizovala svoja komunalna preduzeća da očiste divlje deponije smeća, deratizaciju tog prostora i dopremanje vode cisternama. Ubrzo je naselje dobijalo staru sliku. Zbog toga su nezadovoljni i stanovnici stambenog bloka preko puta i vlasnici privatnih kuća. Njihovi apeli ostaju bez rezultata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari