Posle desetogodišnje obustave rada, hladnjača u naselju Braničevo, opština Golubac, koju je pustio u pogon potpredsednik Skupštine Srbije Veroljub Arsić, ponovo je aktivirana.


Hladnjaču kapaciteta četiri hiljade tona koja je bila u vlasništvu koncerna „Bambi-Banat” i prestala sa radom 2005. godine kupila je ove godine kompanija „CoolFood”, jedna od vodećih srpskih kompanija koja se bavi pakovanjem i distribucijom svežeg, zamrznutog i sušenog voća za tržište EU i Rusije. Posle dva meseca probnog rada hladnjaču je proteklog vikenda pustio u rad potpredsednik Skupštine Republike Srbije Veroljub Arsić. On je istakao da će rad ove hladnjače značajno uticati na razvoj poljoprivrede u ovom kraju.

-U proteklih dva meseca imali smo probni rad hladnjače, danas počinje sa redovnim svojim aktivnostima. Hteo bi da kažem da na prvom mestu je značajno za ljude koji su zaposleni, za sada je oko 30, do kraja proizvodnog ciklusa očekuje se da se taj broj radnika duplira, ali ono što je još važnije, jeste da se početkom rada ove hladnjače, konačno počinjemo ozbiljnije u ovom kraju u dolini reke Pek i u Podunavskom delu da razvijamo poljoprivredu. Naši poljoprivredni proizvođači proteklih godina za sve ono što su proizveli mučili se sa plasmanom te robe, beležili su gubitke i očekujem da sa radom ove hladnjače deo svojih proizvoda i problema konačno reše. Ovaj današnji čin, svakako jeste i rezultat rada Vlade Aleksandra Vučića, znači Vlada i Narodna skupština imaju zadatak da stvore preduslove za razvoj privrede u jednom kraju, a na lokalnim samoupravama je da tu povoljnu zakonsku regulativu zajedno sa investitorima postave da ima određene rezultate. Ovom prilikom želim da se zahvalim osim novom rukovodstvu hladnjače, novom vlasniku i loklanoj samoupravi u Golupcu koja je prema mojim saznanjima pomagala ovaj projekat onoliko koliko je mogla i mislim da mnogi u drugim lokalnim samoupravama mogu nešto da nauče od predsednika opštine dr Nebojše Mijovića i rukovodstva opštine Golubac, naglasio je Arsić.

Dragan Kopčalić, suvlasnik firme „CoolFood” je rekao da je ova investicija od velikog značaja za ponovno pokretanje voćarske proizvodnje u ovom kraju, koja je poslednjih godina počela polako da zamire. On je naveo da hladnjača predstavlja neku vrstu sigurnosti poljoprivrednim proizvođačima jer će njihove proizvode imati ko da otkupi po tržišnim cenama. -Hladnjača je kapaciteta 4.000 tona, prve godine u našem planu je da u prvoj godini izvezemo oko 10.000 tona robe. Radi se o programu koji je pretežno voćarski, on negde na nivoou oko 70 odsto raznog zamrznutog voća i radi se o programu gde imamo kompletnu liniju za povrće, reč je o šargarepi, karfiolu i ostalom povrću.

Značaj ove hladnjače je to što u ovom kraju u poslednjih 7 do 8 godina počinje polako da zamire voćarska proizvodnja koja nekada bila dosta razvijena i u saradnji sa Lokalnom samoupravom i predsednikom opštine Golubac dr Nebojšom Mijovićem, pokušavamo da sada to obnovimo, da ljudima ovde ovaj pogon bude ponovo nada i da imaju sigurnost da će neko sve ponuđene količine, šta god da proizvedu, uvek imati da otkupi po tržišnim cenama. Prema tome, ne da mi ovde stvaramo samo profit i zaposlenje, već i da pomažemo svima onima u ovoj okolini koji žele da se bave proizvodnjom voća i povrća na svojim imanjima i da mogu te njihove proizvode prodati. Mislim da je ovo jedini model po kome možemo da imamo svoj razvoj,to je model da Srbija ima još neke šanse da bude konkuretnija, jer imamo jasne ugovore sa zapadnom Evropom i za sveže, zamrznute i sušene proizvode sa Rusijom, istakao je Dragan Kopčalić, suvlasnik firme „CoolFood“. Kopčalić je još napomenuo da sada u hladnjači radi 30 i da će do kraja godine biti zaposleno još 10 radnika, a do juna naredne godine biće ukupno 70 stalno zaposlenih. On je i najavio još i da je sledeće godine u planu i pokretanje sušare značajnog kapaciteta. Puštanje u rad hladnjače u Braničevu prisustvovao je i Slobodan Tanasković, generalni direktor kompanije „CoolFood“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari