Za rektora jedan mandat 1

Funkciju rektora obavljao bih samo jedan mandat. To javno potpisujem jer smatram da bi brojni fakulteti i instituti koji čine Univerzitet u Beogradu trebalo češće da imaju priliku za obavljanje neke od rukovodećih funkcija.

Takav propis bi trebalo uneti i u pravna dokumenta – navodi u svom programu rada Miloš Nedeljković, profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu i kandidat za novog rektora Univerziteta u Beogradu.

On smatra da bi u pravna dokumenta o izbornom postupku trebalo da bude uneta i obaveza da svaka grupacija fakulteta mora uvek da predloži bar po jednog kandidata.

– Dakle, podrazumevano stanje bilo bi postojanje bar četiri kandidata u izborima. Time bi se izbeglo shvatanje da se jedan kandidat javlja protiv drugog i obezbedila prava mogućnost izbora, a izbeglo bi se i propisivanje ključa po kome grupacije „dolaze na red“ za izbor rektora. Univerzitet u Beogradu ne sme da dođe u poziciju da ima samo jednog predloženog kandidata za jednu poziciju i da liči na druge univerzitete kod kojih smo upravo svedoci takvih „spontanih“ kandidatura i „izbora“ između jedne opcije – ističe Nedeljković.

Bogata profesionalna biografija i učešće u brojnim stručnim i univerzitetskim telima ključni su razlozi zbog kojih ga je njegov matični fakultet predložio za rektora UB. Kako se, između ostalog, navodi u obrazloženju predloga, Nedeljković je bio dekan Mašinskog fakulteta u tri mandata, državni sekretar u Ministarstvu za nauku i tehnološki razvoj, predsednik Komisije za finansije Univerziteta u Beogradu, a nakon toga i član te komisije. Bio je i član Konferencije univerziteta Srbije i član Radne grupe za konkurisanje Univerziteta u Beogradu za pozicioniranje na Šangajskoj listi, koju je formirao tadašnji rektor UB Branko Kovačević. Učestvovao je u pisanju strategija nauke i obrazovanja i to delova koji se tiču finansiranja.

Nedeljković veruje da bi, na osnovu dosadašnjeg iskustva, doprineo uspostavljanju legalnog i pravednog finansiranja Univerziteta u Beogradu i njegovih članica, uz pregovaranje sa nadležnim ministarstvima i predočavanje da su Univerzitetu i fakultetima mnogo puta smanjivana sredstva namerno i nenamerno.

– Naložio bih pojačani rad na kriterijumima za napredovanje u zvanja, u smislu analize njihovih efekata na dosadašnje izbore, odnosno reizbore i potrebe za korigovanjem, negde naviše, negde možda naniže, a negde šire. Iskustvo pokazuje da su kvantitativni pokazatelji nadvladali kvalitativne i da bi trebalo uspostaviti drugačiji balans. Sve to bi bilo rađeno uz blisku saradnju sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, SANU i drugim relevantnim institucijama – navodi Nedeljković.

On se zalaže i za konkretnije korišćenje sve intenzivnije međunarodne saradnje Univerziteta. Smatra da bi u svrhe nastave i istraživanja trebalo angažovati na kraće periode profesore iz inostranstva (bilo strance ili naše). NJihov rad bi se finansirao iz projekata koji se vode pri Univerzitetu, i to ne bi uticalo na pozicije već zaposlenih na fakultetima. Nedeljković ističe da bi postojeći procenti izdvajanja ka Univerzitetu i fakultetu, i smanjenje broja putovanja i troškova za njih, trebalo da budu dovoljni za ovakav fond.

Svoj izborni program Nedeljković je ciljano napisao kratko. Kako je naveo, „izborni programi obično sadrže mnoga obećanja, a Univerzitet u Beogradu je vrlo raznovrsna i složena institucija u kojoj su nagle promene riskantne“.

– S obzirom da želim da ovaj program bude na jednoj stranici a da bih se predlaganjem izmena, za koje bi mi trebalo bolje proučavanje rada nekih segmenata rada Univerziteta, obavezao da ih i uradim, neka nabrojane stavke budu deo programa koji mogu da ostvarim, a nadam se da će ih biti još – poručio je Nedeljković.

Napomenuo je takođe da bi, ukoliko bude izabran, to bio prvi put od osnivanja Univerziteta u Beogradu da neki profesor Mašinskog fakulteta obavlja funkciju rektora.

Zahvalnost

Miloš Nedeljković se zahvalio dosadašnjem rukovodstvu Univerziteta u Beogradu na uloženom trudu i radu u prethodnom šestogodišnjem periodu, i što je zanimljivo, posebno prorektorki Ivanki Popović na angažovanju u međunarodnoj saradnji. Inače, ona je takođe kandidovana za poziciju rektora. Svojim protivkandidatima (u trenutku pisanja programa nije znao ko su) poželeo je uspeh u postupku izbora za rektora. Nedeljković se javno zahvalio i matičnom, Mašinskom fakultetu na jednoglasnom predlogu da se kandiduje.

Bez „prijateljskih ponuda“

Na kraju svog programa Nedeljković je poručio kolegama da ni sa kim nije razgovarao u smislu „prijateljske ponude“ mesta prorektora, niti namerava da to uradi.

– Ukoliko Vam se neko u takvom „glasačkom“ smislu obrati u moje ime, budite sigurni da ni Vama, ni meni ne želi dobro – poručio je Nedeljković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari