Francusko tužilaštvo pokrenulo je istragu u vezi s navodima da palestinski lider Jaser Arafat 2004. nije umro usled bolesti, već da je ubijen.
Njegova porodica je prošlog meseca pokrenula sudski postupak povodom navoda da je Arafat otrovan jakim radioaktivnim elementom polonijum-210. Švajcarski naučnici su saopštili da su našli tragove polonijuma na ličnim stvarima palestinskog lidera. U medicinskom kartonu Arafata, koji je umro u bolnici kod Pariza, navodi se da je uzrok smrti bio moždani udar koji je nastao zbog poremećaja krvne slike. Mnogi Palestinci veruju da je njihovog vođu otrovao Izrael, koji negira takve navode. Pojedini tvrde i da je Arafat bolovao od side.
Arafatova udovica Suha krajem jula je podigla privatnu tužbu zbog navodnog ubistva njenog supruga, mada se u optužnici ne navodi ime osumnjičenog ubice, već samo da je izvršilac N.N. lice. Francuski zvaničnici su u utorak saopštili da su tužioci pristali da pokrenu istragu o ubistvu, ali da još nije izabran istražni sudija koji će voditi slučaj. Analitičari ističu da se francusko pravosuđe upustilo u slučaj iz diplomatskih razloga, i da su medicinski stručnjaci generalno skeptični u vezi s navodima da je Arafat otrovan.
Palestinska uprava je pozdravila odluku francuskog suda. Visoki palestinski zvaničnik Saeb Erekat je izjavio da je predsednik Mahmud Abas zvanično zatražio pomoć u istrazi od francuskog predsednika Fransoa Olanda. „Nadamo se da će biti sprovedena ozbiljna istraga kojom će se otkriti cela istina, a da će se međunarodnom istragom utvrditi sve strane koje su umešane u Arafatovu smrt“, rekao je Erekat agenciji AFP, preneo je Bi-Bi-Si.
Pitanje Arafatove smrti pokrenuto je pošto je Al Džazira, koja je angažovala Institut za nuklearnu fiziku pri Univerzitetu u Lozani da pregleda Arafatove lične stvari, početkom jula objavila TV dokumentarac. Naučnici su saopštili da su pronašli priličnu količinu polonijuma-210 na Arafatovoj odeći. Švajcarski institut je dobio dozvolu Arafatove udovice i Palestinske uprave da pošalje naučnike u Ramalu da ispita Arafatove posmrtne ostatke. Palestinska uprava je saopštila prošlog meseca da je voljna da naredi ekshumaciju posmrtnih ostataka Arafata, koji su sahranjeni u mauzoleju u rezidenciji u Ramali.
Jaser Arafat je bio na čelu Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) više od 35 godina, a za kormilom Palestinske uprave od 1993. do 2004. Iako je dobitnik je Nobelove nagrade za mir (1994.), slovio je za kontroverznu ličnost. Njegove pristalice su ga smatrale herojem i borcem za slobodu. Protivnici su ga ocenjivali kao slabog vođu koji je napravio isuviše ustupaka Izraelcima. Optuživan je i za političku korupciju. Ostalo je upamćeno Arafatovo obraćanje za govornicom UN kada je za pojasom nosio pištolj. Tom prilikom je rekao da u „jednoj ruci drži maslinovu granu a u drugoj pištolj. Nemojte dopustiti da mi maslinova grana ispadne iz ruke“. Arafat je bio posebno omražen među Izraelcima kao jedan od osnivača Fataha, palestinske organizacije koja je prihvatila oružanu borbu protiv Izraela. Arafatova PLO učestvovala je i u građanskom ratu u Libanu, odakle je izvodila brojne napade na Izrael.
Antiarapski grafiti u Ramali
Jerusalim – Nepoznate osobe zapalile su nekoliko automobila i ispisale antiarapske grafite u jednom palestinskom izbegličkom kampu nedaleko od Ramale, saopštila je policija. Kamp El-Džalazun nalazi se u blizini divljeg naselja Migron čiji stanovnici odbijaju da budu evakuisani. Ove nedelje Vrhovni izraelski sud treba da donese odluku na žalbu stanovnika Migrona koji odbijaju da budu evakuisani iz najvećeg ilegalnog naselja na Zapadnoj Obali, za koje tvrde da je kupljen za Palestince. Beta – AFP
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.