Za uklanjanje "oplatola" neophodna tri meseca 1Foto: V. Ristić

Stručnjaci laboratorije za fizičku hemiju Instituta Vinča u Vranju su nastavili komplikovani proces uklanjanja štetne hemijske supstance „oplatol“, kako bi se stvorili uslovi za nastavak rekonstrukcije zgrade Pozorišta „Bora Stanković“ koja je izgorela u podmetnutom požaru 2012. godine.

Posao se odvija u više faza, uz korišćenje sredstava i UV lampi koji razgrađuju sadržaj supstance opasne po ljudsko zdravlje, a završetak ovih nepredviđenih radova trebalo bi po oceni dr Gvozdena Tasića da bude završen u naredna tri meseca. „Oplatol“ se skida sa površine od oko dve hiljade kvadratnih metara, a za ceo posao iz gradskog budžeta biće izdvojeno više od 50 miliona dinara.

– Ugovor sa Institutom iz Vinče podrazumeva da se svaka faza radova unapred plaća, pa i u skladu sa sredstvima u budžetu grada zavisiće završetak radova nakon čega će biti stvoreni uslovi za nastavak radova na uređenju unutrašnjosti zgrade, objašnjava v. d. direktora vranjskog teatra Nenad Jović.

Korišćenje hemijske supstance „oplatol“ za koju je izvođač radova Kompanija „Banković“ potvrdila da ima sertifikat koji dozvoljava njegovu upotrebu dovela je do zastoja u radovima i dodatnih nepredviđenih troškova. Procene stručnjaka su bile neumoljive da je neophodno ukloniti naslage „oplatola“ prvo brušenjem, a onda i tretiranjem odgovarajućim postupkom koji traje više meseci. Zbog vremenskih prilika ali i nedostatka sredstava proces dekontaminacije bio je nekoliko meseci prekinut.

Tesno na dva scene

Iz bezbednosnih razloga uprava i administracija ove kulturne institucije su izmeštene iz matične zgrade, dok glumci za probe i nastupe koriste prilično neadekvatan prostor Doma Vojske i Omladinskog kulturnog centra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari