Čovek koji ne uživa osnovna ljudska prava i slobode teško da može da stvara i odlučuje o tuđim slobodama i pravima, stoga je od neprocenjive važnosti da sudovi i sudije uživaju potpunu slobodu i sudijsku nezavisnost, kako bi mogli da donose meritorne odluke, istaknuto je drugog dana Međunarodnog naučnog skupa koji organizuje Udruženje za međunarodno krivično pravo. Tema ovogodišnjeg savetovanja je „Zaštita ljudskih prava i sloboda u vreme ekonomske krize“.


Sreto Nogo, profesor Fakulteta za državnu upravu i administraciju Megatrend univerziteta, naglasio je da nezavisnost i nepristrasnost suda i sudija predstavljaju osnovni postulat prava koji je sadržan i u našim zakonima, a garantovan je i međunarodnim konvencijama. Prema njegovim rečima, sudije u današnje vreme teško održavaju svoju nezavisnost, jer im nad glavom visi „Damoklov mač“ koji se aktivira nakon svakih sprovedenih izbora.

– Samo u društvima u kojima su zakonodavna, sudska i izvršna vlast ravnopravne uz postojanje demokratske kontrole svake od njih može se govoriti o doslednom poštovanju sudijske i sudske nezavisnosti, a samim tim i poštovanju ljudskih prava i sloboda, ukazao je Nogo.

Dragan Kulić, savetnik direktora Granične policije BiH, istakao je da fenomeni ilegalnih migracija, krijumčarenja ljudi i trgovine ljudima predstavljaju globalni bezbednosni problem, naročito u zemljama koje se nalaze u stanju političke i ekonomske tranzicije ili u postkonfliktnom periodu.

– Migracije uopšte, a posebno ilegalne, na kraju prošlog i početkom ovog veka su u ekspanziji, posebno u zemljama čije su ekonomije nerazvijene i nestabilne, a demografski parametri u porastu. Kategorije socijalno ugroženih osoba koje u nameri da migriraju u ekonomski razvijene zemlje, postaju „laka meta“ kriminalnih mreža krijumčara i trgovaca ljudima, naglasio je Kulić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari