Nedaleko od Borskog jezera i planine Dubašnice 1995. godine, na površini od 14 hektara, počeo je da niče turistički kompleks Hajat ridžensi. Interes da budu investitori budućeg superluksuznog hotelskog zdanja našli su tada NIS Petrol, Srbijašume, Energoprojekt, Rudarsko-topioničarski basen Bor, nekadašnje Ministarstvo saobraćaja, PTT i SO Bor.

Nedaleko od Borskog jezera i planine Dubašnice 1995. godine, na površini od 14 hektara, počeo je da niče turistički kompleks Hajat ridžensi. Interes da budu investitori budućeg superluksuznog hotelskog zdanja našli su tada NIS Petrol, Srbijašume, Energoprojekt, Rudarsko-topioničarski basen Bor, nekadašnje Ministarstvo saobraćaja, PTT i SO Bor. U kompleks koji je prema tadašnjim procenama trebalo da zapošljava oko dve hiljade ljudi, ulagalo se sve do bombardovanja Srbije 1999. godine. Poslednjih osam godina, kako se sa radovima stalo, ostavilo je golemog traga na ovoj građevini, pa se procenjuje da je za završetak radova potrebno bar 60 miliona dolara koliko je, inače, i uloženo od početka gradnje do 1999.
Sudbina nedovršenog hotela Jelen znaće se tek nakon privatizacije velikih javnih preduzeća u Srbiji, s obzirom na to da je većinski vlasnik NIS Petrol u restrukturiranju, pa poslovodstvo ove kompanije ne može da donese bilo koju odluku u vezi s tim, saznajemo od Branislava Rankića, predsednika opštine Bor koji je i sam pokušavao da sazna kada će radovi biti nastavljeni.
Nemački Simens je 2001. godine nagovestio da će uložiti 25 miliona dolara u završetak gradnje ovog kompleksa, ali se od toga odustalo. Pre dve godine iz NIS Petrola čule su se najave da su u završnoj fazi pregovori sa jednom stranom kompanijom o nastavku izgradnje crnovrškog hotela, ali se više od toga do danas nije desilo. Po svemu sudeći ni državi nije bilo dovoljno interesantno da investira u ovaj objekat, zanimljivija je bila očigledno Stara planina.
Crni vrh i Dubašnica su svojevremeno bili jedno od omiljenih mesta za odmor tadašnjeg predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića i u to vreme aktuelnih političara. Crnovrški hotel su tada zvali Slobinim zamkom i Zabranjenim gradom i do njega je novinarima pristup bio zabranjen. Takvih zabrana danas nema, kao što zasad nema ničeg konkretnog šta će sa ovom građevinom biti. Izvesno je jedino da ono što je trebalo da postane mamac i mesto odmora za brojne domaće i strane goste kao superluksuzan hotel koji se u jednom periodu izgradnje našao i u ponudi kompleksa Hajat ridžensi, sve više propada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari