List Pravda na današnji dan pre 80. godina piše o „Zabludi dr Kildera“, a list Vreme pisao je o svečanom otvaranju nove zgrade Očnog odeljenja Opšte državne bolnice.
List Pravda na svojim stranicama donosi tekst o drugom filmu iz serije filmova o dr. Kilderu. Veliki uspeh doživeo je prvi film – „Savest dr Kildera“, a publika je pokazala veliko interesovanje za njegov nastavak.
Neke od glavnih uloga pripale su: Lju Ajres, Lajonel Barimur, Lana Turmer i Ema Dan. Podela uloga je većinom ostala ista kao i za prvi film.
Kao novo lice, pojavljuje se mlada filmska zvezda Laren Dej, kojoj je dodeljena uloga privatne špijunke dr Kildera.
Velika zainteresovanost za ovaj serijal filmova proističe iz ljudske radoznalosti. Ta radoznalost leži u tajanstvenošću kojom je lekarski poziv okružen.
Detektivska nit se provlači kroz film, održavajući pažnju publike. Ona čini dramski zaplet jož zanimljivijim i punim iznenađenja.
Pored intrigantnosti koji ovaj film donosi, skriva se i ozbiljnost i realnost ali i odlična pouka.
Viljem Diterle se, nakon više režiserskih poduhvata, i ovaj put afirmisao kao umetnik prvog ranga.
„Dr Erlih“ se po sadržaju i režiji, ali i po načinu na koji iznosi jedan od najdelikantnijih problema iz oblasti medicine, pokazao kao najveći dobitak kinematografije u to vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme piše o svečanom otvaranju nove zgrade Očnog odeljenja Opšte državne bolnice.
U Višegradskoj ulici, u Beogradu, na svečanosti su prisustvovali najugledniji ličnosti prestonice.
Kako piše Vreme, sve je otpočelo govorom episkopa Arsenija, nakon koga je teško stanje u zemlji, predstavio upravnik bolnice.
Očno odeljenje osnovano je 1932. godine i sadržala je samo 32 kreveta.
Nesreće sa ovim odeljenjem nisu popuštale, pa samim ti česte selidbe nisu bile na odmet. Dešavalo se da zgrada krene da klizi, kada je odeljenje bilo smešteno u malu zidanu baraku, ali i da zgrada jednostavno nema uslove za ovaj odeljak.
Kroz ambulantnu odeljenja, za osam godina, prošlo je više od trideset hiljada pacijenata.
Otvaranjem nove zgrade, kapacitet je proširen na 70 kreveta, a najsrećniji je dr. Nižetić, šef odeljenja, koji je ovaj divan dan zatvorio rečima zahvalnosti.
Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.