Prilikom privatizacije najbolje šabačke firme Zorka Pharme vršački Hemofarm se obavezao i na opremanje Dijagnostičkog centra u vrednosti od dva miliona evra. Međutim, zasad od toga posla nema ništa, iako je prošlo pet godina od privatizacije, a u međuvremenu je vršački koncern kupila Štada.
Prilikom privatizacije najbolje šabačke firme Zorka Pharme vršački Hemofarm se obavezao i na opremanje Dijagnostičkog centra u vrednosti od dva miliona evra. Međutim, zasad od toga posla nema ništa, iako je prošlo pet godina od privatizacije, a u međuvremenu je vršački koncern kupila Štada. Prvobitno je bilo zamišljeno da se Dijagnostički centar izgradi u nekadašnjem Zorkinom dispanzeru, u kome je sve do devedesetih godina radilo dvadesetak lekara u dve smene. Kada je Zorka doživela sudbinu velikih sistema i ovaj vid zdravstvene zaštite više nije funkcionisao, dispanzer prelazi u nadležnost Zdravstvenog centra Dr Laza Lazarević, da bi u avgustu 2004. godine prava na korišćenje nepokretnosti bila ustupljena opštini, upravo zbog Dijagnostičkog centra.
– Hemofarm je bio dužan da investira dva miliona evra u dijagnostičku opremu. Objekat dispanzera bio je ruiniran, tako da je opština bila spremna da uloži znatna sredstva u njegovu adaptaciju. Mi smo još 2004. godine predložili da Hemofarm novac usmeri u realizaciju projekta Bolnica pod jednim krovom ili da na drugi način uloži u poboljšanje zdravstvenih usluga. Čekajući ispunjenje ugovorenih obaveza, znatan deo predviđene opreme za Dijagnostički centar već je nabavljen u okviru Opšte bolnice. Dijagnostički centar kao profitna ustanova, kako je bilo zamišljeno, u ovim okolnostima bio bi veoma neizvestan poduhvat – kaže predsednik opštine Šabac Miloš Milošević.
Prodato za 14,67 miliona evra
Zorka Pharma jedno je od prvih privatizovanih firmi u Srbiji, a ceo postupak rađen je uz pomoć međunarodnih institucija. Prodata je za 14,67 miliona evra, uz obavezne investicije od 27,5 miliona evra. Zorka Pharma je bila najproduktivnija fabrika lekova u Srbiji, a sa oko 600 zaposlenih držala je više od 13 odsto tržišta lekovima.
Sama opština Šabac nije nigde decidno pomenuta u kupoprodajnom ugovoru koji su potpisali predstavnici Agencije za privatizaciju i Hemofarma. Građani Šapca se u ovom slučaju javljaju kao korisnici jedne od odredaba ugovora. Šabačka opština obraćala se Agenciji za privatizaciju, ali po njihovom mišljenju obaveza Hemofarma je neispunjiva i uputila na dogovor sa Hemofarmom. Iz ovog koncerna stigao je samo predlog da se opštini ustupi vlasništvo nekretnine Zorka Pharme – stara zgrada nekadašnje fabrike nameštaja Jela i da se jedan deo isplati u novcu. Predsednik opštine Milošević ukazuje da postoje problemi oko utvrđivanja imovinskih prava vezanih za ovu zgradu i da ne mogu da prihvate ovu ponudu. Rasplet je moguć i na sudu, ali po mišljenju Miloševića, najbolje bi bilo da se obaveze Hemofarma uplate za poboljšanje uslova lečenja u opštini Šabac. Postoji spremnost da se to uradi i uplatama u više rata. Ali, sve će to, izgleda, još potrajati. A šabačkoj bolnici nedostaje mnogo šta, na primer, rashladni uređaji, jer na 35 stepeni Celzijusa i zdravi se razbole, a onima u bolničkim sobama samo se može pretpostaviti kako je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.